Dzień Sprawiedliwego Handlu

Autor: IAR 8 maja 2010 22:19

Po raz czwarty w Polsce, 8 maja, jest obchodzony Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Idea sprawiedliwego handlu narodziła się, kiedy dostrzeżono, że robotnicy, rolnicy i drobni producenci artykułów z krajów Trzeciego Świata nie są sprawiedliwie wynagradzani za swoją pracę lub nie otrzymują zapłaty za swoje produkty - informuje IAR.

Kamila Tyniec z PAH przypomina że w sprawiedliwym handlu ważne jest, aby cena produktu nie stanowila głównie zysku pośredników wykorzystujących robotników i rolników z krajów Trzeciego Świata. A dzieje się tak często, bo rolnicy i drobni producenci nie zdają sobie sprawy z cen produktów na rynkach światowych, łatwo ulegają presji i manipulacjom.

W Polsce tylko znikoma część produktów sprowadzanych z krajów Trzeciego Świata ma certyfikaty sprawiedliwego handlu. W Szwajcarii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii towary oznaczone tym certyfikatem stanowią już około połowy takich produktów.

Jak podają polskie organizacje zrzeszone w Koalicji Sprawiedliwego Handlu - polscy konsumenci już coraz częściej zwracają uwagę na etyczne aspekty swoich decyzji zakupowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11022

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane