PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Ekonomista: Imigranci z Ukrainy to katastrofa dla polskiego rynku pracy

www.pulshr.pl 17 lutego 2017 17:56

Według ekonomisty Cezarego Mecha, byłego wiceministra finansów w rządach PiS, Polska powinna zatrzymać masową imigrację zarobkową Ukraińców do Polski. W wywiadzie dla „Business Insider” podkreśla, że import taniej siły roboczej to wypychanie młodych na emigrację, a także dezaktywizacja ludzi, którym bardziej niż praca opłaca się życie z zasiłków.

Cezary Mech uważa, że braki kadrowe w Polsce to wielka szansa rozwojowa dla kraju.

- Powinniśmy brak przykład z Chin, które z powodu polityki jednego dziecka i wyczerpania się możliwości migracji ludzi ze wsi do miast stanęły przed problemem braku rąk do pracy. Nie postawili jednak na imigracje zarobkową, ale na inwestycje. W efekcie wynagrodzenia pracowników poszybowały w górę - dodaje.

- Podczas gdy w Chinach władze utrzymują podaż pracy w metropoliach, co wymusza podniesienie płac, my na siłę sprowadzamy pracowników z Ukrainy, co te podwyżki zupełnie hamuje. A dzieje się tak, gdyż „Plan Morawieckiego” jedynie na slajdach diagnozuje konieczność wyrwania się z pułapki średniego dochodu, podczas gdy w praktyce tym procesom się nie przeciwstawia, wspierając masowy napływ pracowników z Ukrainy z przyczyn politycznych – ocenia dla „Business Insider”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • leonek_king 2017-02-20 07:48:04

  to może zaproszę do Kępna i pokarzecie tych młodych, którzy tu mogą pracować w przemyśle meblowym.... dzięki ludziom z Ukrainy ten przemysł się jeszcze rozwija i istnieje.

 • shadow 2017-02-18 11:36:37

  Najwięcej Ukraińców pracuje w tzw. produkcji gdzie szybko szkoli się pracownika. Opanowali handel i magazynowanie. Nikt im pracy nie żałuje, ale przez to pracodawcy choć mogą nie chcą podnosić płac. Dlatego Polacy to biedacy. Polska emigracja nie ustanie z takimi głodowymi stawkami.

 • Wwk 2017-02-18 09:45:00

  Nir zgadzam sie z tym co mowi Pan Mech. W skali makro przyjazd Ukraincow do Polski to zbawienie bo ten segment rynku pracownikow niewykwalifikowanych juz teraz cierpi na brak rak do pracy. I to kompletna bzdura ze oni konkuruja z mlodym warszawiakiem bo to inna liga- w sensie znajomosci jezyka, znajomosci rynku lokalnego.

  Ukraincy glownie zajmuja sie sprzataniem i prostymi pracami budowlanymi lub rolnymi- tutaj Polacy juz od dawna wykazuja niechec do relokacji za praca bo "za 10zl brutto to mi sie nie chce dojezdzac"

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11493

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane