Emperia: skup akcji będzie sfinansowany ze środków własnych i sprzedaży nieruchomości

Autor: ISB 19 października 2010 14:56

Proces skupu akcji własnych Emperia Holding może ruszyć od zaraz, wynika z wypowiedzi prezesa spółki, Artura Kawy. Według niego, pierwsza część buy-backu zostanie sfinansowana ze środków własnych, reszta z planowanej sprzedaży nieruchomości.

"W tej chwili istotną część buy-backu możemy sfinansować ze środków, którymi spółka dzisiaj dysponuje. W drugiej kolejności, po sprzedaży wybranych części aktywów, będziemy w stanie sfinansować całość" - powiedział Kawa w TVN CNBC.

Prezes wyjaśnił, że sprzedawane będą głównie nieruchomości spółki. Nie chciał jednak sprecyzować, czy będą to pojedyncze nieruchomości czy też "pod młotek" trafi cała dywizja nieruchomościowa, której wydzielenie - wraz z dystrybucją Tradis i supermarketami - zapowiedziała Emperia w opublikowanej niedawno strategii.
"Proces sprzedaży nieruchomości to okres minimum 6 miesiecy. Jednak sam buy-mack może, jeśli taka będzie wola rady nadzorczej, ruszyć od razu. Co oznacza, że nawet w trakcie trwania oferty Eurocash" - podsumował Artur Kawa.

W ubiegłym tygodniu nadzwyczajne walne zgromadzenie Emperii upoważniło zarząd do skupu akcji własnych w okresie dwóch lat za maksymalną kwotę 500 mln zł. Akcjonariusze spółki wprowadzili także zmiany do statutu, które upoważniają zarząd do podwyższania kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, ale wyłącznie w celu nabywania akcji lub udziałów innych spółek lub w celu pozyskania środków na ten cel.

Decyzja o skupie akcji własnych była odpowiedzią na propozycję głównego konkurenta Emperia Holding - spółki Eurocash, która we wrześniu ogłosiła propozycję połączenia z Emperią Holding i zaproponowała ustalenie parytetu wymiany akcji na 3,76 akcje połączeniowe wyemitowane przez Eurocash w zamian z jedną akcję Emperia.

Zarząd Emperia Holding uznał propozycje połączeniowe Eurocash za "rażąco niekorzystne" i podjął decyzję o ich odrzuceniu, co zarekomendował również pozostałym akcjonariuszom Emperii. Zdaniem zarządu Emperii, warunki zaproponowane przez Eurocash są niekorzystne dla akcjonariuszy Emperii, zarówno w zakresie parytetu wymiany, jak i dodatkowych warunków transakcji.

Tymczasem Eurocash - jako akcjonariusz mniejszościowy Emperia Holding - zaskarżył uchwały ubiegłotygodniowego NWZA Emperii twierdząc, że uchwalony skup akcji jest niezgodny z prawem, a dodatkowo jego realizacja mocno zadłuży spółkę.

Emperia Holding miała 32,43 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 31,60 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 2832,16 mln zł wobec 2684,38 mln zł rok wcześniej.


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12608

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane