REKLAMA
REKLAMA

Emperia: skup akcji będzie sfinansowany ze środków własnych i sprzedaży nieruchomości

Autor: ISB 19 października 2010 14:56

Proces skupu akcji własnych Emperia Holding może ruszyć od zaraz, wynika z wypowiedzi prezesa spółki, Artura Kawy. Według niego, pierwsza część buy-backu zostanie sfinansowana ze środków własnych, reszta z planowanej sprzedaży nieruchomości.

REKLAMA
"W tej chwili istotną część buy-backu możemy sfinansować ze środków, którymi spółka dzisiaj dysponuje. W drugiej kolejności, po sprzedaży wybranych części aktywów, będziemy w stanie sfinansować całość" - powiedział Kawa w TVN CNBC.

Prezes wyjaśnił, że sprzedawane będą głównie nieruchomości spółki. Nie chciał jednak sprecyzować, czy będą to pojedyncze nieruchomości czy też "pod młotek" trafi cała dywizja nieruchomościowa, której wydzielenie - wraz z dystrybucją Tradis i supermarketami - zapowiedziała Emperia w opublikowanej niedawno strategii.
"Proces sprzedaży nieruchomości to okres minimum 6 miesiecy. Jednak sam buy-mack może, jeśli taka będzie wola rady nadzorczej, ruszyć od razu. Co oznacza, że nawet w trakcie trwania oferty Eurocash" - podsumował Artur Kawa.

W ubiegłym tygodniu nadzwyczajne walne zgromadzenie Emperii upoważniło zarząd do skupu akcji własnych w okresie dwóch lat za maksymalną kwotę 500 mln zł. Akcjonariusze spółki wprowadzili także zmiany do statutu, które upoważniają zarząd do podwyższania kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, ale wyłącznie w celu nabywania akcji lub udziałów innych spółek lub w celu pozyskania środków na ten cel.

Decyzja o skupie akcji własnych była odpowiedzią na propozycję głównego konkurenta Emperia Holding - spółki Eurocash, która we wrześniu ogłosiła propozycję połączenia z Emperią Holding i zaproponowała ustalenie parytetu wymiany akcji na 3,76 akcje połączeniowe wyemitowane przez Eurocash w zamian z jedną akcję Emperia.

Zarząd Emperia Holding uznał propozycje połączeniowe Eurocash za "rażąco niekorzystne" i podjął decyzję o ich odrzuceniu, co zarekomendował również pozostałym akcjonariuszom Emperii. Zdaniem zarządu Emperii, warunki zaproponowane przez Eurocash są niekorzystne dla akcjonariuszy Emperii, zarówno w zakresie parytetu wymiany, jak i dodatkowych warunków transakcji.

Tymczasem Eurocash - jako akcjonariusz mniejszościowy Emperia Holding - zaskarżył uchwały ubiegłotygodniowego NWZA Emperii twierdząc, że uchwalony skup akcji jest niezgodny z prawem, a dodatkowo jego realizacja mocno zadłuży spółkę.

Emperia Holding miała 32,43 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 31,60 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 2832,16 mln zł wobec 2684,38 mln zł rok wcześniej.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 13025

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA