REKLAMA
REKLAMA

Eurostat: Żywność i napoje bezalkohole w Polsce tańsze niż w 28 innych krajach UE

Autor: gazeta.pl/dlahandlu.pl 23 czerwca 2014 13:41

Jak wynika z zestawienia Eurostatu Polska jest jednym z najtańszych krajów Unii Europejskiej. Średni wskaźnik cen dóbr konsumenckich i usług w Polsce wynosi 57 proc. średniej unijnej. To już kolejny rok z rzędu, gdy Polska wypada najtaniej w Europie.Taniej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. Najdrożej zaś w krajach skandynawskich.

REKLAMA

Średnia cen pożywienia i napojów bezalkoholowych wynosi w naszym kraju 62 proc. średniej unijnej (rok temu było to 61 proc.) Drożej jest zarówno w Bułgarii, jak i w Rumunii, gdzie wskaźnik ten wynosi 69 proc. (rok temu odpowiednio 68 i 67 proc.) Jedynie pod względem cen ubrań (90 proc.) zbliżamy się do średniej unijnej.

Najdrożej jest w Szwajcarii i Norwegii. Tu konsumenci płacą 156 proc. tego co średnio w 28. krajach unijnych.

Spośród krajów należących do Unii najdroższa jest Dania (140 proc. średniej). Najbliżej średniej unijnej są Niemcy (102 proc.), Włochy, Austria. Również w okolicach średniej, ale nieco poniżej, znajdują się Hiszpania, Grecja, Cypr i Portugalia (ok. 90 proc.).

Istotną zmienną, którą należy brać pod uwagę mówiąc o wysokości cen, jest siła nabywcza. Pod tym względem plasujemy się w ogonie Europy. Jak wynika z Indeksu Siły Nabywczej GfK 2012/2013, wskaźnik dla Polski to zaledwie 45 proc. średniej europejskiej, jak czytamy na stronie EUGO. Z takim wynikiem Polska zajmuje 28. miejsce w Europie. Mamy 5700 euro do wydania, podczas gdy średnio w Europie jest to 12 802 euro.

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12491

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA