REKLAMA
REKLAMA

Facebook ma zwracać pieniądze za omyłkowe zakupy w aplikacjach realizowane przez dzieci

Autor: wirtualnemedia.pl 1 sierpnia 2016 10:52


Zgodnie z orzeczeniem sądu w Kalifornii Facebook musi wprowadzić system zwrotu pieniędzy wydanych wewnątrz aplikacji przez dzieci bez zgody ich rodziców. Serwis ma też lepiej informować o wydatkach związanych z korzystaniem z płatnych opcji w grach i programach.

REKLAMA

Wyrok kalifornijskiego sądu jest efektem zbiorowego pozwu przeciwko Facebookowi wniesionemu przez rodziców w 2012 r. Do sądu zwrócili się rodzice dzieci, które korzystając z rozmaitych aplikacji na Facebooku (głównie z gier) dokonywali w nich zakupów przy użyciu kart kredytowych i kont dorosłych.

W pozwie zwrócono uwagę na fakt, że w wielu wypadkach rodzice nie wiedzieli o tym, iż ich dzieci dokonują zakupów w aplikacjach, były też wymieniane przykłady, w których nieletni użytkownicy znacznie przekraczali limit kwot, na które wcześniej przystali rodzice. W pozwie wymieniono kwoty od kilkuset do ponad tysiąca dolarów.

Według prawników reprezentujących rodziców winę za takie wypadki ponosi Facebook, bowiem jego system opłat niedostatecznie weryfikuje dane kupujących, poza tym nie informuje użytkowników za każdym razem o tym, że kliknięcie w konkretną opcję w grze wiąże się to z zakupem i opłatą.

W swoim orzeczeniu sąd stwierdził, że Facebook musi wprowadzić system pozwalający na zwrot pieniędzy wydanych przez pomyłkę lub bez odpowiedniej zgody dorosłych. Jeśli konkretny użytkownik zwróci się do Facebooka o zwrot środków, to serwis po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego będzie musiał zwrócić środki na konto.

W rozmowie z serwisem „Guardiana” przedstawiciele Facebooka zapewnili, że serwis pracuje i będzie nadal pracował nad systemem informującym lepiej niż dotąd o wydatkach związanych z korzystaniem z konkretnych aplikacji, opracuje też procedury zwrotu pieniędzy wydanych w niewłaściwy sposób - podały wirtualnemedia.pl


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA