REKLAMA
REKLAMA

Handel optymistycznie o koniunkturze gospodarczej

Autor: PAP 22 czerwca 2015 14:56

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 6 (plus 8 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 11 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 10 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komunikacie GUS.

REKLAMA

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w czerwcu podobny do zeszłorocznego i nieco słabszy niż w maju - podał Główny Urząd Statystyczny.

Podmioty prowadzące działalność budowlaną od stycznia br. formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury (w czerwcu są one zbliżone do sygnalizowanych w maju).

Od grudnia 2014 r. oceny przedsiębiorstw handlu hurtowego są coraz bardziej korzystne. W czerwcu - podobnie jak w handlu detalicznym - optymistyczne, zbliżone do opinii z maja br. Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i gospodarką magazynową od pięciu miesięcy oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie.

"Oceny formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są czwarty miesiąc z rzędu coraz bardziej optymistyczne, po negatywnych ocenach od września 2014 r." - podał GUS.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty utrzymuje się na zbliżonym poziomie do zgłaszanego w maju. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejsza się jednak optymizm ich prognoz dotyczących portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej. Nadal zgłaszają nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Po raz pierwszy od lutego br. przedsiębiorcy przewidują też niewielkie redukcje zatrudnienia.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12554

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA