Handel wśród branż najbardziej zagrożonych bankructwami

Autor: Puls Biznesu / PAP / Coface 1 października 2012 09:45

Handel wśród branż najbardziej zagrożonych bankructwami

W tym roku można się spodziewać bankructw nawet 900 firm. Nie jest dobrze w branży handlu detalicznego - stwierdza "Puls Biznesu" za raportem Coface.


Jak wynika z danych Coface, w 2012 r. upadło już 614 firm (o ok. 18 proc. więcej niż na koniec września 2011) i jest to najgorszy wynik od 2005 r. A to jeszcze nie koniec. Liczba bankructw jest prawie dwukrotnie wyższa od zanotowanej w analogicznym okresie roku 2008. - W ostatnim kwartale trend się utrzyma i można się spodziewać łącznie 850-900 bankructw w tym roku - przewidują analitycy Coface.

Najwięcej upadłości ogłoszono w branży produkcyjnej (28 proc. wszystkich bankructw), ale to budownictwo (24 proc.) i handel (23 proc.) są najbardziej zagrożone bankructwami.

W sytuacji zwrotu klientów w stronę dyskontów, walki cenowej pomiędzy dyskontami i postępującej konsolidacji rynku, coraz większe problemy z wypłacalnością mają firmy prowadzące zbyt luźną politykę kosztową oraz za małe, by wytrzymać konkurencję - czytamy w "PB".

- Główną przyczyną upadłości są nasilające się zatory płatnicze. W ostatnich trzech miesiącach roku silny trend wzrostowy utrzyma się - napisano raporcie Coface.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11051

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane