PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Jeronimo Martins największą firmą z sektora spożywczo-handlowego w Europie Środkowo-Wschodniej

www.portalspozywczy.pl 28 sierpnia 2014 16:15

Według rankingu TOP 500 CEE, przygotowanego przez firmę Coface, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej w sektorze handlu detalicznego i hurtowego oraz producentów żywności jest Jeronimo Martins Polska. Spółka, znajdująca się w zestawieniu na 5 pozycji, awansowała z 9 miejsca rok temu.

Jak podał Coface, był to największy skok w pierwszej dziesiątce firm. - Jeronimo Martins Polska pokazał dwucyfrowy wzrost obrotów, o niemal 14 proc., a także wzrost zysku netto o prawie 1 proc. Firma zatrudnia także 13 proc. więcej personelu niż rok temu. Jest to jedyna z firm z pierwszej dziesiątki, która osiągnęła wzrost w tych trzech pozycjach - czytamy w raporcie Coface.
Wśród 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej, znalazło się 56 firm z segmentu handlu detalicznego, 49 firm zajmujących się handlem hurtowym oraz 22 producentów żywności.
Liczba spółek z segmentu handlu detalicznego wzrosła dzięki dziesięciu debiutantom TOP 500 CEE. Na branżę tę przypada największy odsetek pracowników (20,4 proc.) spośród sektorów objętych rankingiem. - Słaby popyt i obniżenie wydatków gospodarstw domowych na początku 2013 r. negatywnie odbiły się na wynikach spółek z branży handlu detalicznego i hurtowego. Sektory te ucierpiały również wskutek zaostrzającej się konkurencji i procesów konsolidacyjnych, jednak w drugim półroczu 2013 r. zaczęły już powoli wychodzić na prostą, wspomagane niską inflacją i powracającym optymizmem konsumentów. Na koniec tego trudnego roku wszystkie 56 przedsiębiorstw osiągnęło łączne obroty na poziomie 68 mld euro (+5,1 proc.), notując jednak ogólny spadek zysków - czytamy w komentarzu do rankingu.
Wśród 56 przedsiębiorstw sektora handle detalicznego, 22 pochodzi z Polski. - To jedyny kraj w UE, który nie doświadczył recesji w ciągu ostatnich kilku lat. Polskie przedsiębiorstwa wygenerowały połowę obrotów całego sektora - wskazują autorzy raportu. Przykładem jest Jeronimo Martins Polska, który wygenerował w 2013 roku niemal 8 mld euro przychodów.
Firmy z sektora handlu hurtowego znajdujące się na TOP 500 CEE osiągnęły łączne obroty na poziomie 37 mld euro. W przypadku segmentu producentów żywności było to 16 mld euro.
Największym producentem żywności w naszym regionie okazał się ukraiński Kernel, z obrotami na poziomiw 1,36 mld euro w 2013 roku. Kolejne miejsce na liście zajęła Kompania Piwowarska (1,14 mld euro przychodów), następnie, wśród pierwszych 300 firm są: Animex (982 mln euro), SM Mlekpol (853 mln euro), Grupa Żywiec (845 mln euro), SM Mlekovita (802 mln euro), Sokołów (758 mln euro), Maspex (746 mln euro), ukraiński Nibulon (733 mln euro), Ferrero Polska (698 mln euro).
Pierwsze miejsce w rankingu firmy Coface zajął, podobnie jak rok temu, PKN Orlen. Zmian nie było także na drugiej i trzeciej pozycji -znalazły się na nich odpowiednio: węgierski MOL i czeska Skoda.
Ranking Coface pokazuje, iż Polska ponownie jest na czele pod względem liczby przedsiębiorstw w rankingu TOP 500 CEE, jednak jest to zwycięstwo nader skromne. Na liście znalazło się łącznie 148 polskich spółek, czyli o 23 mniej niż w 2012 roku. Utrzymaliśmy jednak pierwszą pozycję i jesteśmy największą gospodarką Europy Środkowej. Ten negatywny trend odzwierciedla zanotowane w Polsce w 2013 r. spowolnienie wzrostu PKB (1,6 proc.), który już wcześniej wyhamował z 4,5 proc. w 2011 r. do 1,9 proc. w 2012 r.
- Przesunięcia w rankingu 500 największych przedsiębiorstw dobrze ilustrują warunki ekonomiczne panujące w ubiegłym roku, a nie był to rok udany. Niski poziom eksportu wynikający ze słabości strefy euro oraz trudności w dostępie do kredytów sprawiły, że 2013 był dla firm rokiem trudnym i wymagającym. W rezultacie, 500 największych firm zakończyło go ze stabilnymi obrotami i niewielkim spadkiem poziomu zatrudnienia. Zwłaszcza u dużych graczy obserwowaliśmy problemy z utrzymaniem wyników z poprzednich lat - wyjaśnia Katarzyna Kompowska, zarządzająca Coface w regionie Europy Środkowej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane