REKLAMA
REKLAMA

Jest nowelizacja przepisów o etykietach. Firmy zaoszczędzą 70 mln zł

Autor: gazeta.pl 22 grudnia 2014 14:28

Prezydent podpisał nowelę ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Według nowych przepisów nie trzeba będzie więc tworzyć specjalnych oznakowań na polski rynek - czytamy w gazeta.pl

REKLAMA
Nowelizacja dotyczy oznaczeń na etykietach sprzedawanych w Polsce produktów. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami na każdym produkcie konieczne było oznaczanie nie tylko producenta, ale także firmy-dystrybutora lub przedstawiciela producenta w Polsce.

Efekt tych przepisów był taki, że ściągając towar wyprodukowany np. we Włoszech, jego opakowania musiały posiadać osobne oznaczenia, specjalnie dla polskiego rynku, wskazujące np. polskiego dystrybutora. Takie przepisy nie obowiązywały w innych krajach Unii, ale w Polsce za brak takich oznaczeń firmy karano.

Podpisana nowelizacja ma bardzo duże znaczenie dla polskiego handlu - polskie firmy dystrybucyjne nie będą ponosić kosztów dodatkowego oznaczania produktów dostępnych na rynku. Według szacunkowych danych Ministerstwa Gospodarki na zmianach polskie firmy mogą zaoszczędzić nawet 70 mln zł. Na tyle właśnie wycenione zostały koszty dodatkowego oznaczania towarów.

Według posła Michała Pacholskiego z koła poselskiego Bezpieczeństwo i Gospodarka nowelizacja przepisów prawa pozwoli na wzrost liczby towarów dostępnych na polskim rynku. Obowiązkiem producenta będzie przestrzeganie zasad związanych z odpowiednim informowaniem o produkcie oraz podanie swojego adresu na terenie Unii.

Po zmianie przepisów nie trzeba będzie zawierać opisów produktów, jeżeli ich przeznaczenie jest oczywiste. Ta zmiana nie obejmuje jednak produktów, które muszą być oznaczone na podstawie osobnych przepisów. Dotyczy to np. wyrobów medycznych. Wprowadzenie zmian do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej poparły wszystkie kluby poselskie.

Nowela wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4341

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA