REKLAMA
REKLAMA

KE może zabronić stosowania w sklepach plastikowych toreb na zakupy

Autor: IAR 18 maja 2011 22:46

Bruksela rozpoczęła dziś konsultacje społeczne w tej sprawie. Według danych KE, co roku obywatel Unii zużywa średnio około pięciuset takich toreb na zakupy, w przeważającej większości tylko raz.

REKLAMA

Poza zakazem korzystania z plastikowych toreb na zakupy w całej Unii, KE poddaje pod rozwagę wprowadzenie opłat za torby dla klientów (co wiele krajów już zrobiło) i podatek od wprowadzania do obrotu plastikowych toreb.
Jak wyliczyła KE, co roku mieszkaniec UE zużywa średnio ok. 500 plastikowych toreb na zakupy. Większość z nich jest używana tylko raz. W 2008 r. łączna produkcja plastikowych toreb na zakupy w Europie wyniosła 3,4 mln ton, co odpowiada masie ponad 2 mln samochodów osobowych" - czytamy w analizie KE. Ze względy na małe rozmiary plastikowe torby „często wymykają się z cyklu przetwarzania odpadów i trafiają np. do wód morskich, gdzie ich rozkład może trwać setki lat.
„Długość życia plastikowych toreb oznacza, że w wodach samego tylko Morza Śródziemnego unosi się obecnie około 250 mld cząstek plastiku, których łączna masa wynosi 500 ton. Cząstki te mogą powodować uduszenie się morskich zwierząt, które je przypadkiem połykają lub mylą z pokarmem" - przytacza dane Komisja.
KE wskazuje też, że chociaż niektóre państwa UE podjęły już działania, aby ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy: opłaty i zakaz użytkowania pewnych rodzajów toreb - to „żadnych konkretnych środków nie podjęto na poziomie UE".
Uruchomione w środę za pośrednictwem internetu konsultacje społeczne w sprawie sposobów ograniczenia stosowania plastikowych toreb potrwają do sierpnia. Obywatele mają się także wypowiedzieć na temat propagowania opakowań ulegających biodegradacji oraz zaostrzenia wymogów w tym zakresie


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 13025

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA