REKLAMA
REKLAMA

Koszty otyłości sięgają 2 bln USD rocznie

Autor: PAP 21 listopada 2014 08:56

Najnowszy raport instytutu McKinseya (McKinsey Global Institute) alarmuje: globalny koszt otyłości sięga już 2 bln USD rocznie; to niemal tyle, ile wynoszą koszty palenia tytoniu lub łączne koszty przemocy z bronią w ręku, wojen i terroryzmu.

REKLAMA

 

Opublikowany w Londynie raport koncentruje się na ekonomicznym wymiarze otyłości i podaje, że jej koszt równa się 2,8 proc. globalnego PKB.

"Otyłość nie jest jedynie kwestią zdrowia - mówi jeden z autorów raportu Richard Dobbs. - Jest ona jednym z głównych wyzwań ekonomicznych i biznesowych".

Według instytutu McKinseya 2,1 mld ludzi - około 30 proc. ludności świata - cierpi na nadwagę lub otyłość i w krajach uprzemysłowionych leczenie problemów zdrowotnych powodowanych przez zbędne kilogramy stanowi 15 proc. ogólnych kosztów opieki zdrowotnej.

Na rynkach wschodzących, kiedy kraje te osiągają wyższy poziom zamożności, stopa otyłości wzrasta do poziomu notowanego w krajach uprzemysłowionych.

Raport przewiduje, że niemal połowa dorosłej ludności świata do roku 2030 będzie miała nadwagę lub będzie cierpieć na otyłość, o ile obecne tendencje się nie zmienią.

Autorzy raportu wskazują, że dotychczasowe wysiłki na rzecz zwalczania otyłości to kropla w morzu i że niezbędne jest w tym zakresie podejście systemowe. Nie istnieje żadne jedno proste rozwiązanie tego problemu, a brak zgody co do dalszych działań na poziomie globalnym odbija się ujemnie na postępie gospodarczym.

Według instytutu analiza przedstawiona w raporcie daje punkt wyjścia do opracowania elementów ewentualnej strategii.

"Traktujemy naszą pracę nad potencjalnym programem walki z otyłością jako odpowiednik tworzenia map używanych do nawigacji w XVI wieku - zaznaczono w raporcie. - I choć brak jeszcze na nich niektórych wysp i kształt kontynentów jeszcze nie jest dokładny, mapy te są wciąż przydatne dla żeglarzy".

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 13294

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA