Liczba upadłości rośnie w skali kraju w tempie ponad 20 proc., wyjątkiem jest Śląsk

Autor: Euler Hermes, www.dlahandlu.pl 19 czerwca 2012 09:53

Liczba upadłości rośnie w skali całego kraju w tempie ponad 20 proc., zwłaszcza w województwach najaktywniejszych gospodarczo - wyjątkiem od tej reguły jest jak na razie województwo śląskie. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia trzy lata temu, gdy na skutek pierwszej fali kryzysu narastała fala upadłości, ale śląski biznes najdłużej skutecznie się jej opierał.

Jak wynika z oficjalnych danych - na podstawie Monitorów Sądowych i Gospodarczych - w maju 2012 r. opublikowano informacje o 95 upadłościach w Polsce (łącznie od początku roku - opublikowano informacje o upadłościach 395 firm wobec 318 przedsiębiorstw w roku ubiegłym), z czego tylko pięć spośród nich dotyczyło firm ze Śląska. Z analizowanych przez Euler Hermes danych wynika, że od początku roku do końca maja opublikowano informacje o 34 bankructwach śląskich firm - mniej niż w roku ubiegłym, gdy w tym samym okresie było ich było ich 43.

- Niska liczba upadłości na Śląsku jest tym bardziej imponująca, gdy uwzględnimy liczbę działających tu przedsiębiorstw (443 tys. firm, z czego po odjęciu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z reguły nie pojawiających się w statystykach upadłości zostaje nam ok. 113 tys.
przedsiębiorstw), drugą po Mazowszu w kraju - mówi Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes.

Łączny obrót firm z województwa śląskiego, które znalazły się w tegorocznych ogłoszeniach upadłościowych opublikowanych okresie styczeń-maj, nieznacznie przekraczał 220 mln złotych a zatrudniały one ok. 1300 osób. Największe z tych przypadków dotyczyły firm o obrotach ok. 30 mln.
złotych, czyli niezbyt dużych, zwłaszcza w tak rozwiniętym gospodarczo regionie. Profil tych firm nie był zbyt był zróżnicowany - oczywiście były to licznie przedsiębiorstwa budowlane, jednak nie te największe, jak również firmy usługowe czy handlowe. Nie było zaś wśród nich firm produkcyjnych.

 

 


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12438

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane