REKLAMA
REKLAMA

Makro, Real i Jeronimo Martins chcą wymienności europalet

www.portalspozywczy.pl 13 sierpnia 2013 10:18

ECR Polska, a za nią największe sieci handlowe - m.in. Makro, Real i Jeronimo Martins Polska, opowiadają się za całkowitą wymiennością europalet EPAL z funkcjonującymi już na rynku paletami EUR. Podobne głosy poparcia dla otwartego pool paletowego EPAL wyrażają największe organizacje handlowe m.in. w Niemczech i Szwajcarii.

REKLAMA
ECR Polska - organizacja zrzeszająca pracodawców działających w przedsiębiorstwach związanych z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybko rotujących (FMCG), rekomenduje uwzględnienie nowych europalet EPAL w umowach handlowych i/lub załącznikach logistycznych do nich.
- Proponujemy, by zapis dotyczący warunków dostawy towarów umożliwiał dostawy zarówno na paletach EPAL, jak i na paletach EUR - mówi Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR.

ECR Polska wydało 29 lipca krótkie oświadczenie odnoszące się do zmian na rynku europalet, które nastąpiły po 1 sierpnia br. Doceniając znaczenie europalet, które są istotnym narzędziem logistycznym w branży FMCG, Mateusz Boruta zaleca by członkowie ECR traktowali wymiennie nowe europalety ze znakami EPAL na czterech wspornikach, jak i te - wyprodukowane przed 1 sierpnia - cechowane na dwóch wspornikach znakiem EUR.

- Pozwoli to zachować płynność rynku, minimalizując niepotrzebne zamieszanie, a także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów utrzymywania dwóch osobnych zapasów palet z jednym i drugim oznaczeniem - czytamy w oświadczeniu. - Zalecamy wymianę palet EUR na europalety EPAL i na odwrót, o ile oczywiście spełniają one kryteria jakościowe.

W ślad za oświadczeniem ECR, sieci handlowe obracające tysiącami europalet dziennie, również przedstawiły swoje stanowisko odnośnie kwestii wymienialności europalet EPAL z paletami EUR. - Real akceptuje na wszystkich odcinkach łańcucha logistycznego zarówno palety z cechami EUR jak i EPAL jako palety zwrotne i jakościowo właściwe - oświadczyła Sylwia Kozłowska, kierownik działu operacji pionu zarządzania łańcuchem dostaw sieci handlowej Real.

Wśród przedsiębiorców obawiających się wprowadzenia po 1 sierpnia europalet EPAL ze zmienionym oznakowaniem pojawiły się obawy o konieczności sortowania palet o różnych oznaczeniach na wspornikach: EPAL i EUR. Takie nieprawdziwe informacje zawierają m.in. oświadczenia UIC, które zamierza uruchomić w przyszłym roku własny, zamknięty pool paletowy. - W przeciwieństwie do palet UIC czy WG, EPAL nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń wymiany europalet EPAL z europaletami, a których widnieje znak EUR - czytamy w oświadczeniu na stronie European Pallet Association EPAL.

Jak podkreśla Roman Malicki z PKN EPAL - to właściciel europalety decyduje o jej wymienności a także o ewentualnym sortowaniu palet. Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, sieci handlowe nie godzą się na próbę narzucania przez UIC sposobu prowadzenia przez nich gospodarki paletowej.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12967

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA