REKLAMA
REKLAMA

Market Side: Połowa dorosłych Polaków ma dyskont na wyciągnięcie ręki. Nie dalej niż 1 km

Autor: Market Side 6 marca 2013 09:50

Market Side: Połowa dorosłych Polaków ma dyskont na wyciągnięcie ręki. Nie dalej niż 1 km

Jak wynika z raportu firmy Market Side w 2012 roku dyskonty utrzymały bardzo wysokie tempo ekspansji (+ 344 sklepy, dynamika 13 proc.), przy dość stabilnym, dojrzałym rynku hipermarketów. W 2012 roku największa dynamika wzrostu dotyczyła województw łódzkiego, małopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego (17 proc.-18 proc. wzrost) oraz w dużych miastach.

REKLAMA

Biedronka utrzymuje przewagę nad konkurencją. Szukając potencjału do dalszego rozwoju, jako  pierwsza sieć dyskontów wchodzi na zauważalną skalę na wieś. Bardzo duże nasycenie dyskontami zauważalne jest w małych miastach (5,8 tys. mieszkańców na 1 sklep dyskontowy w  miastach do 20 tys. mieszkańców). Jednocześnie nadal istnieje duży potencjał wzrostu, szczególnie w dużych i średnich miastach oraz w województwach mazowieckim, łódzkim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Ponad połowa (51 proc.) dorosłej ludności Polski ma dyskont w zasięgu do 1 km - czytamy w raporcie Market Side.

Jedncześnie na przestrzeni ostatniego roku nastąpił dalszy znaczący wzrost konkurencyjności dyskontów z hipermarketami w porównaniu z 2011 rokiem. W 3-kilometrowej strefie wokół przeciętnego hipermarketu zlokalizowanych jest 7,5 dyskontów (wzrost o 0,7 dyskontu od 2011 roku). Aż 83 proc. klientów hipermarketów ma sklep dyskontowy w zasięgu do 1 km. Pod względem lokalizacyjnym najsilniej zagrożone rozwojem dyskontów są hipermarkety Real i Leclerc.

Dyskonty bardzo silnie konkurują z supermarketami. (¾ supermarketów 13 analizowanych sieci ma sklep dyskontowy (średnio 2 sklepy) w zasięgu 1 kilometra. Najsilniejsza jest konkurencja obu formatów w miastach 50-100 tys. mieszkańców. Sieci supermarketów zlokalizowane najbliżej dyskontów to Piotr i Paweł oraz Leclerc. Dino i Spar są najmniej narażone na konkurencję ze strony dyskontów ze względu na lokalizację sklepów głównie na wsi. 

Ja wynika z raortu rośnie wzajemna konkurencyjność sieci dyskontów, ze względu na coraz silniejsze przenikanie stref  zasięgowych.Najsilniejsza konkurencja występuje miedzy dyskontami na zachodzie Polski i na Śląsku. Netto i Aldi nadal pozostają sieciami regionalnymi, skoncentrowanymi na zachodzie i południu Polski.

Market Side na 2013 rok prognozujemy wzrost sieci Biedronka o 275 sklepów i osiągnięcie liczby 3 tys. Biedronek na koniec w 2015 roku (zgodnie z  zapowiedzią operatora) i 4 tys. dyskontów ogółem oraz przekroczenie wskaźnika 9 tys. mieszkańców na
jeden sklep dyskontowy. - Docelowy potencjał rynku dyskontów w Polsce oceniamy na 5 tys. sklepów. W 2013 roku nadal będzie słabła pozycja hipermarketów względem dyskontów, ze względu na rozwój  dyskontów w dużych miastach - mówi Maciej Bartmiński z firmy market Side. 
Na wzrost konkurencji ze strony dyskontów szczególnie narażone mogą być sieci supermarketów skoncentrowane w dużych miastach: Alma, Piotr i Paweł, Marcpol czy Simply Market. Pozycja supermarketów będzie zależała od przyjętej strategii marketingowej, zwłaszcza od atrakcyjności
oferty produktów świeżych (generator trafiku), komplementarności oferty względem dyskontów, umiejętnego rozwijania marek własnych i pozycjonowania cenowego - zauważają autorzy raportu.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA