Minister rolnictwa: Producenci powinni stawiać warunki sieciom handlowym

www.portalspozywczy.pl 11 września 2014 12:47

Minister rolnictwa: Producenci powinni stawiać warunki sieciom handlowym

Minister rolnictwa Marek Sawicki chce wrócić do idei spotkań przedstawicieli sieci handlowych z producentami żywności ze wszystkich branż. Jednocześnie podkreśla, że warunkiem dobrej współpracy z sieciami jest organizowanie się producentów w silne grupy.

Minister rolnictwa, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl zwraca uwagę, że nie ma znaczenia to, iż ostatnio producenci wygrywają niemal wszystkie procesy wytoczone sieciom handlowym o opłaty półkowe.

- Co z tego, że wygrywają, skoro nadal godzą się na uczestniczenie w tego typu procederze? Jedynym sposobem na to, żeby być partnerem dla sieci, jest dobre zorganizowanie sektora wytwórczego i przetwórczego - mówi Marek Sawicki.

Podaje przykład Danii, Holandii, Niemiec i Francji, oraz poziom ich uspółdzielczenia i zorganizowania. - Ostatnio mieliśmy gości z Nowej Zelandii, gdzie za produkcję mleka odpowiada jedna, wielka spółdzielnia, a kraj ten wytwarza cztery razy więcej mleka, niż Polska. Tymczasem po naszej stronie staje ok. 230 przedsiębiorstw, które chcą konkurować i współpracować z takim dużym, zewnętrznym konkurentem. Powtórzę: albo będziemy się organizowali i jako korporacje konkurowali i stawiali warunki sieciom, albo będziemy tylko i wyłącznie dostawcami do tych sieci, a dostawca zawsze ma mniejsze prawa, niż zorganizowany partner - mówi.

Minister nie zarzuca planów spotkań producentów z przedstawicielami sieci handlowych, którym miał przewodniczyć. Jak informuje, spotkanie takie miało być zorganizowane przed wakacjami, ale musiało zostać przełożone ze względu na problemy zdrowotne ministra Sawickiego.

  • b prac. marketu 2014-09-16 19:57:48

    gapcio o co chodzi?. Ma rację minister że tylko w zorganizowani producenci w korporacje producenckie lub spółdzielnie moga skutecznie stawiac warunki podczas zawierania umów. Sieci sa zorganizowane w różnego rodzaju org. lobbistyczne oraz w POHiDzie stąd sa zwarci i dyktuja swoje warunki. Z jednym lub dwoma silnymi podmiotami producenckimi sieci będą musiały sie liczyć bo obecnie to ponad 20 podmiotów producenckich małych i słabych nie ma szans z tymi krwiopijcami!!!

  • gapcio 2014-09-12 08:10:36

    Chyba mu na mozg padło

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4153

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane