REKLAMA
REKLAMA

Najemcy centrów handlowych odczuli pozytywny wpływ deflacji

Autor: Dorota Lachowska, Head of Market Research and Marketing, Polish Properties 3 kwietnia 2015 16:48

W 2014 r. odnotowaliśmy w Polsce pierwszą od ponad 40 lat deflację. Pozytywne jej skutki odczuli m.in. najemcy powierzchni komercyjnych.

REKLAMA

Ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych spowodował, że czynsze najemców, które były waloryzowane tym wskaźnikiem nie uległy zwyżce. Niestety, nie uległy obniżce, gdyż standardowe zapisy umów najmu nie przewidują takiej możliwości. Jednak, samo utrzymanie poziomu czynszu z 2014 r. dało powód do zadowolenia i spowodowało, że ten rok okazał się przełomowy dla najemców.


Pytanie, co z najemcami, którzy zawarli umowy w walucie euro? Otóż ci najemcy również odczuli poprawę w porównaniu do lat poprzednich, gdyż poziom czynszu uległ tylko nieznacznemu wzrostowi wynoszącemu ok. 0,5 proc., a nie ok. 2 proc., tak jak to miało miejsce w latach poprzednich. Należy też się zastanowić, co przyniesie obecny rok, biorąc pod uwagę utrzymującą się w pierwszych miesiącach roku deflację.

Czy stagnacja rynku się utrzyma, a może też gospodarka się odbije? Z punktu widzenia kosztów najmu powierzchni korzystniejszym wariantem będzie utrzymanie obecnego trendu. Dodatkowym zjawiskiem wzmacniającym pozycję najemców jest rosnąca podaż powierzchni, a co za tym idzie rosnący pustostan, co wywołuje już pewną presję na obniżki czynszów w nowych i renegocjowanych umowach najmu.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12554

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA