REKLAMA
REKLAMA

Nokaut: M-płatności dają szansę na zbudowanie systemu płatności zdalnych

Autor: dlahandlu.pl 11 lipca 2013 12:02

Grupa banków z PKO BP na czele ogłosiła projekt utworzenia lokalnego standardu płatności mobilnych (m-payments) . Został on oparty na istniejącym rozwiązaniu IKO. Rozwój m-płatności będzie miał bezpośredni wpływ na branże retail. Nie tylko operacyjnie poprzez zaadaptowanie nowych rozwiązań do systemów kasowych, czy szkolenie obsługi, ale przez szansę zbudowania na tym rozwiązaniu, płatności zdalnej, czyli bez podchodzenia do fizycznej kasy - uważa Stefan Nowak, doradca zarządu Grupy Nokaut ds. strategicznych i rozwoju.

REKLAMA
Najprostszy scenariusz ewolucji m-płatnoci zakłada płatność w sklepie bez podchodzenia do fizycznej kasy - proces zbliżony do już istniejących i dość popularnych w sieciowych supermarketach kas samoobsługowych (self checkout), tylko tutaj rolę skanera, kasy i środka płatniczego pełnić będzie telefon klienta.
Najbardziej zaawansowanym scenariuszem wykorzystania m-płatności jest m- commerce - zakup bez wchodzenia do sklepu, lub przed przybyciem do niego. M-commerce, będący formą sprzedaży internetowej wzbogaconą dodatkowymi możliwościami offline ma bardzo duży potencjał. Dla klienta główną wartość dodaną będzie stanowił komfort dokonania transakcji w dowolnym miejscu i dowolnym czasie - uważa Stefan Nowak.
Klient może zaplanować zakupy (stworzyć listę zakupów) i od razu je zrealizować. Oznacza to, że cały proces zakupowy od impulsu - rozpoznania potrzeby przez decyzję do zakupu może zostać zrealizowany nawet na przystanku autobusowym. Szersze wykorzystanie m-payments daje nowe narzędzia budowania relacji z klientem oraz nowy kanał sprzedaży.
Rozwiązania te są w fazie dynamicznego rozwoju i już są stopniowo wdrażane. Upowszechnianie m-płatności i m-zakupów wymaga czasu i budowy masy krytycznej klientów - ale trzeba pamiętać istnieje stale rosnąca grupa osób, które telefon traktują jak swojego asystenta, kompana i dla nich taka forma wykorzystania telefonu będzie całkowicie naturalna - stwierdza Stefan Nowak.

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA