REKLAMA
REKLAMA

Od lat w Polsce płace rosną wolniej niż wydajność pracy

10 czerwca 2015 12:06

- Płaca minimalna w Polsce jest zdecydowanie za niska, bez względu na to, czy wzrośnie o 100 zł, czy o 200 zł. Pieniądze, które osoba zatrudniona w oparciu o umowę i o taką stawkę, dostaje na rękę, nie pozwalają na to, żeby przeżyć - mówi Katarzyna Tuszyńska, ekspert ds. polityki społecznej.

REKLAMA

Argumenty pracodawców i argumenty ekonomiczne należy wyważyć, jednak niezbędna wydaje się wprowadzenie pewnej dozy solidarności społecznej, uważa ekspertka.

- Należy zrozumieć obie strony. Jeżeli rząd zapowiada wzrost o 100 zł, to i tak lepiej niż 32 zł, ale to i tak mało - mówi Katarzyna Tuszyńska.


Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku zwraca uwagę, że w Polsce w ciągu ostatnich lat płace rosły wolniej niż wydajność pracy.

- Płaca minimalna w Polsce, ale i generalnie wynagrodzenia rosły na przestrzeni tych lat od transformacji gospodarczej zdecydowanie wolniej od wydajności pracy. Rosły też wolniej niż w krajach takich jak Czechy, do których możemy się porównywać. Zatem należy powiedzieć, że wynagrodzenia rosły zbyt wolno. Płaca minimalna oczywiście nie wystarcza na przeżycie, jeżeli ktoś musi pokryć koszty mieszkania, wyżywienia, nie mówiąc o posiadaniu dzieci. To pokazuje, że sam ten wymiar płacy minimalnej jest źle skrojony - mówi Kamil Maliszewski.

  • Kowalski 2015-06-10 17:43:13

    Brawo! W końcu jakiś rozsądny głos. Wyższe płace to wszakże większe możliwości zakupowe, a więc pobudzające produkcję, handel, usługi ... koło zamachowe napędzające całą gospodarkę.

    Oby głos ten dotarł także do najwyższych kręgów decyzyjnych.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12556

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA