PGS przeciwko podatkowi liniowemu z jedną stawką dla wszystkich

Autor: pr, dlahandlu.pl 31 października 2016 13:24

PGS przeciwko podatkowi liniowemu z jedną stawką dla wszystkich na zdj. Michał Sadecki, prezes PGS; fot. materiały prasowe

Polska Grupa Supermarketów stanowczo sprzeciwia się nowemu projektowi wprowadzenia liniowego podatku od obrotu, z równą stawką dla wszystkich, bez kwoty wolnej. Zdaniem PGS jest to działanie, które skutecznie doprowadzi tysiące polskich, małych sklepów do bankructwa.

PGS uważa, że taka forma podatku nie tylko nie jest sprawiedliwa, lecz zapis o braku wolnych kwot doprowadzi do upadku tysiące małych, polskich przedsiębiorców prowadzących działalność handlową. 

- Zmiany podatkowe ogłoszone przez rząd w ostatnich dniach (zniesienie liniowego podatku dla prowadzących działalność gospodarczą) i proponowany obecnie liniowy podatek od obrotu wywołają liczne protesty, demonstracje i skargi tysięcy przedsiębiorców, których jedynym źródłem dochodu jest działalność handlowa. Intencją rządu było opodatkowanie dużych, międzynarodowych sieci a nie czynienie szkody polskim, małym przedsiębiorcom - podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS, w ramach której stowarzyszonych jest ponad 600 sklepów.

PGS jest przeciwny nowym planom rządu, które chcą znieść kwotę wolną od podatku. Okazuje się bowiem, że w konsekwencji wiele sklepów, które osiągają małe przychody i nie miały obowiązku opłat daniny teraz mogą być zmuszone do obowiązku podatkowego, który w znaczny sposób pomniejszy i tak bardzo niską marżę zysku.

- Wiele spośród naszych sklepów – małych, osiedlowych punktów handlowych – prowadzących działalność na pograniczu opłacalności, teraz odnotuje starty i w konsekwencji zamknie niedochodowe przedsiębiorstwa  - dodaje prezes PGS.

Tymczasem - jak  zauważa PGS - rząd  miał wprowadzić podatek, mający na celu realizację głównej obietnicy, czyli nałożenia większych obciążeń na duże zagraniczne sieci, które – według rządu – dziś unikają płacenia podatków dochodowych. Dla mniejszych sieci rozwiązanie miało być neutralne. - Nie możemy pozwolić na wprowadzanie przejściowych rozwiązań, które prowadzą do upadku polskiego sektora handlowego i mogą – po raz kolejny – wywołać masowe protesty i demonstracje branży - podkreślają przedstawiciele PGS.

Według nieoficjalnych informacji podatek liniowy ma być przejściowym rozwiązaniem i działać tylko do końca 2017 r. Do tego czasu powinno się rozstrzygnąć, czy Komisja Europejska ma rację, kwestionując wcześniej przyjęty podatek od sprzedaży detalicznej.

- Można odnieść wrażenie, że nowe pomysły przygotowane przez Projekt Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Zakupowego, w miejsce wspierania polskiego biznesu, doprowadzą do zgubnych skutków dla całej branży handlowej - konkluduje Michał Sadecki.

  • PK 2016-11-02 09:45:49

    Moja kwota wolna (w PIT) jest śmiesznie niska, w zasadzie jakby jej nie było.

  • Polak Gdzie?? chyba nie w 2016-11-02 09:34:56

    szwaby i potrugalczycy robią w Polsce co chcą i z kim chcą .masakra . Z bólem stwierdzam że Polska to najgłupszy kraj jaki mi znano.

  • Artur 2016-10-31 16:32:21

    Dla średniej klasy pozostanie wtedy wyjście na ulicę

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11430

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane