REKLAMA
REKLAMA

PIH proponuje sumowanie wartości kradzieży w ramach ustalenia kwoty wykroczenia

Autor: pr, dlahandlu.pl 27 czerwca 2013 12:05

Do Polskiej Izby Handlu wpłynęło pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości z informacją, że projekt zmiany prawa, wg. którego kradzież ma być przestępstwem, gdy jej wartość przekroczy połowę pensji minimalnej (800zł), jest wciąż aktualny.

REKLAMA

Jeżeli jednak określenie granicy od której kradzież jest uznawana za przestępstwo ma być powiązana z wysokością pensji minimalnej, w opinii przedstawicieli Polskiej Izby Handlu niezbędne jest stworzenie monitoringu sprawców oraz rejestrowanie wartości kradzieży jakich dokonują. W nawiązaniu do treści przesłanego pisma w którym mowa o tym, iż organy ścigania już sprawdzają czy dane działanie nie stanowi elementu czynu ciągłego, potrzebne jest sumowanie wartości kradzieży jakich dopuścił się jeden złodziej i kiedy zostanie przekroczona omawiana granica, ponieść powinien karę już za przestępstwo.

Zatem eksperci Polskiej Izby Handlu zaproponowali następujące brzmienie art. 119 Kodeksu wykroczeń „§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość lub suma wartości z kolejnych czynów w czasie nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Posłowie planują podwyższenie kwoty od jakiej kradzież będzie uznawana za przestępstwo, obecnie jest to 250zł. Zmiana prawa może oznaczać nawet trzykrotny wzrost strat z tytułu „drobnych" kradzieży w sklepach, nawet do ok. 5-8 mld zł rocznie. - Wciąż apelujemy o to, aby nie walczyć z przestępczością zmieniając kwalifikowalność czynów. Nie można naprawiać niedoskonałego systemu kosztem obywateli - podkreśla Nowakowski.
Takie stanowisko Polska Izba Handlu wysłała do Ministerstwa Sprawiedliwości.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12554

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA