REKLAMA
REKLAMA

PIH: Propozycja NBP dotycząca groszówek może naruszać ustawę o cenach

Autor: PIH 16 stycznia 2013 17:30

Polska Izba Handlu ocenia, że projekt NBP dotyczący obniżenia popytu na monety 1 i 2 grosze może naruszać ustawę o cenach. PIH podkreśla, że nie udziela poparcia projektowi NBP.

REKLAMA
- We wcześniejszych wystąpieniach odnosiliśmy się pozytywnie do pomysłu wycofania z obiegu drogich w produkcji i obsłudze monet 1 i 2 groszowych, jednakże ogłoszony przez przedstawicieli NBP projekt ustawy takiego zapisu nie zawiera, odnosi się jedynie do zaokrąglania należności uiszczanej przez klienta przy kasie - komentuje Marcin Kraszewski, rzecznik prasowy Polskiej Izby Handlu.

- W związku z tym, że zgodnie z naszymi analizami projekt ten może naruszać ustawę o cenach (klient płacący gotówką nie będzie miał pewności co do ostatecznej sumy do zapłaty przy kasie), oraz wymagałby dedykowanych rozwiązań kasowych i księgowych, budzi nasze poważne wątpliwości - dodaje.
Polska Izba Handlu informuje, że nie udzielała i nie udziela poparcia projektowi ustawy zgłoszonemu przez NBP.
Izba podkreśla, że jako organizacja zrzeszająca ponad 30 tys. przedsiębiorców sektora handlu i usług (ok. 20 proc. rynku) nie została uwzględniona w konsultacjach społecznych prowadzonych przez NBP dla omawianego projektu.
Polska Izba Handlu oczekuje obecnie ze swoimi uwagami na otwarcie konsultacji społecznych przez Ministerstwo Finansów, które otrzymało projekt NBP i jest w stanie nadać mu status inicjatywy ustawodawczej.
- Z pewnością nie możemy zgodzić się na sytuację, w której klient będzie płacił różne kwoty przy kasie w zależności od wybranej formy płatności i zastosowanego zaokrąglenia. Zarówno klient jak i sprzedawca powinni mieć pewność co do ceny produktu i kwoty transakcji niezależnie od użytego środka płatniczego - podsumowuje rzecznik Izby.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA