REKLAMA
REKLAMA

PIP: Przedsiębiorcy nie ewidencjonują czasu pracy, by unikać zapłaty za godziny nadliczbowe

Autor: Puls Biznesu 4 maja 2015 11:30

Państwowa Inspekcja Pracy jest zaniepokojona nieprawidłowościami związanymi z czasem pracy - informuje "Puls Biznesu".

REKLAMA

Dążenie do obniżenia kosztów działalności przez zmniejszanie i utrzymanie niskiego zatrudnienia oraz nastawienie na zysk, a także świadome naruszanie przepisów. To są od kilku lat główne przyczyny nieprawidłowości w stosowaniu regulacji normujących czas pracy - podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w raporcie na ten temat.

Inspektorzy pracy w kontrolowanych firmach mieli najczęściej zastrzeżenia do ustaleń wewnątrzzakładowych systemów i rozkładów czasu pracy, a także przyjętych długości okresów rozliczeniowych. Niepokojące według PIP są częste naruszenia w rozliczaniu czasu pracy, od których bezpośrednio zależy wysokość należności dla pracowników. Chodzi o niewywiązywanie się (wcale lub niewłaściwe) z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

W ocenie inspektorów, badani przedsiębiorcy lekceważą ten wymóg albo wręcz celowo nie rejestrują przepracowanego czasu, aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak wypłata za pracę w godzinach nadliczbowych czy wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.

  • kwętkas 2015-05-05 08:56:14

    To chyba głównie "polski" handel tak wykorzystuje ludzi, w opluwanych sieciach zagranicznych takie rzeczy chyba już nie mają miejsca

  • Gy 2015-05-05 01:21:02

    Pracodawcy unikają prawidłowego ewidencjonowania godzin pracy bo i tak koszty pracy są bardzo wysokie. Mam na myśli ZUS i US gdzie zdzierają z pracodawców 1/3 tego co pracodawca płaci pracownikowi. Lepiej dać pracownikowi pod stołem przynajmniej odczuje ze ma pieniądze a nie należy się za godziny nadliczbowe np. 500zl a do wypłaty 300zl bo resztę banda darmo zjazdów wchłoneła.

  • zbyszko 2015-05-05 00:09:49

    Co tam czas pracy, kiedy Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca od 1,5 roku nie płaci wynagrodzeń, a prezes ukrywa się przed policją!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12399

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA