REKLAMA
REKLAMA

Pobieranie przez sieci handlowe opłat półkowych jest niezgodne z prawem

Autor: Rzeczpospolita 6 września 2010 10:01

Sieci pobierają opłaty dodatkowe, mimo że są one zakazane od 2002 roku. Problem dotyczy całej branży handlowej, także marketów budowlanych - informuje Rzeczpospolita.

REKLAMA
Dostawca Leroy Merlin zamierza w sądzie walczyć o zwrot pieniędzy - chce odzyskać 8 mln zł - wynika z informacji gazety.

Jak przypomina Rzeczpospolita, od 2002 roku obowiązuje ustawowy zakaz pobierania przez sieci handlowe wszelkich opłat dodatkowych. W wielu wyrokach Sądu Najwyższego potwierdzono, że dostawcy mogą domagać się zwrotu innych niż marża handlowa opłat pobieranych za przyjęcie towaru do sprzedaży. Firmy spożywcze skarżą się zaś, że opłaty półkowe to nawet 30 proc. wartości zamówień od sieci. Organizacje branżowe znów planują zaostrzenie prawa. Kończą założenia do nowej ustawy, które zamierzają przekazać Ministerstwu Rolnictwa. Analitycy twierdzą, że wzorem dla nas mogą być Węgry, gdzie przynajmniej obowiązujące prawo nakłada na sklepy konieczność ujawnienia informacji, za jakie usługi dodatkowe można pobierać opłaty od dostawców. Sklepy muszą też oficjalnie ujawnić swój cennik.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4341

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA