POHiD: Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych są niespójne

Autor: POHiD, www.dlahandlu.pl 5 marca 2013 18:11

POHiD zwraca uwagę na projektowane regulacje dotyczące prowadzenia ewidencji obrotu, kryteriów technicznych i serwisu kas rejestrujących. Organizacja uważa, że wydanie aż trzech różnych projektów regulujących kwestię obsługi kas może spowodować niespójność w stosowaniu przepisów w praktyce handlowej oraz zwiększenie ryzyka błędnych interpretacji przez podatników.

Regulacje, aktualnie będące przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych, przygotowuje Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Gospodarki. Są to:
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków używania kas przez podatników,
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lutego 2013 r. w sprawie warunków zorganizowania i prowadzenia serwisu kas rejestrujących mających znaczenie dla ewidencjonowania,
- projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 sierpnia 2012 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

POHiD jest zdania, że wydanie aż trzech różnych projektów może spowodować niespójność w stosowaniu przepisów. 

Jak informuje organizacja, nakładają one na handel szereg nowych - czasochłonnych i kosztownych - obowiązków wynikających z wprowadzenia licznych wymogów technicznych i sprawozdawczych. Jako przykładu POHiD podaje:  ingerencję w systemy teleinformatyczne (estymowany koszt to 90 mln zł w skali branży); obowiązek prowadzenia nowych ewidencji towarów i reklamacji (sposób prowadzenia tych ewidencji nie został precyzyjnie określony i budzi szereg wątpliwości); wprowadzenie pojęcia „jednoznacznej nazwy towaru", która powinna widnieć na paragonach oraz obowiązki o charakterze formalnym, np. ograniczenie prawa podatnika w zakresie swobodnej zmiany uprawnionego serwisanta kas.

- Niezrozumiałe i niekorzystne jest wydłużenie okresu archiwizacji paragonów papierowych do 6 lat. POHiD uważa, że należy utrzymać dotychczasowe, korzystne dla wszystkich podatników, rozwiązanie w postaci 2-letniego okresu archiwizacji paragonów. Jako że rozporządzenia budzą szereg wątpliwości oraz problemów praktycznych i interpretacyjnych, POHiD apeluje do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki o przesunięcie wejścia w życie rzeczonych przepisów z 1 kwietnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. oraz eliminację problemów praktycznych, zgodnie ze szczegółami zawartymi w opiniach przesłanych przez POHiD - wyjasniają przedstawiciele POHiD-u.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10941

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane