REKLAMA
REKLAMA

Polska Izba Handlu uruchamia projekt komunikacyjny poświęcony TTIP

Autor: Biuletyn PIH 2 września 2016 10:33

Polska Izba Handlu uruchamia projekt komunikacyjny poświęcony umowie Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership). W najbliższym czasie PIH postara się przybliżyć przedsiębiorcom założenia tej umowy oraz przedstawić różne opinie na jej temat - czytamy w Biuletynie PIH.

REKLAMA

Polska Izba Handlu jako jedyna polska organizacja zrzeszona w National Retail Federation – międzynarodowej organizacji handlu detalicznego – w ten sposób wdraża swoją misję informowania
przedsiębiorców o współpracy międzynarodowej. TTIP ma znieść cła między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, pozwoli to na swobodny przepływ towarów.

Porozumienie to może zachęcić do inwestycji, będzie eliminowało przeszkody w dostępie do rynków. Umowa dotyczy wielu kwestii między kontynentami, eksperci są podzieleni – jedni widzą w nim szansę na rozwój gospodarczy Unii Europejskiej, a inni zagrożenia. Umowa ta spotyka się ze sprzeciwem ze strony wielu organizacji pozarządowych zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje inne podejście do standardów żywności niż w Europie. W Polsce rolnictwo to głównie drobne gospodarstwa, które produkują żywność wysokiej jakości, w środowisku są obawy, że po wprowadzeniu TTIP Europa zostanie zalana tańszą żywnością, mniej smaczną i mniej zdrową.

Umowa ta pogłębi integrację obu gospodarek bardziej niż w przypadku tradycyjnych umów handlowych, np. takich które znoszą bariery taryfowe – to budzi obawy. Według niektórych ekspertów może to doprowadzić do niedemokratycznych wyroków sądów arbitrażowych, które będą decydować ws. sporów inwestor – państwo. Ujednolicanie przepisów handlu towarami i usługami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych może doprowadzić do zaniżania norm ochrony konsumentów.

Umowa TTIP wzmocni pewność inwestorów i przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy. Likwidacja barier biurokratycznych w handlu oraz tworzenie wspólnych regulacji doprowadzi do rozwoju przedsiębiorczości na obu kontynentach. Nie będzie to tylko ułatwienie dla wielkich korporacji, ale przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw, które obecnie odczuwają negatywne skutki funkcjonujących dziś barier taryfowych i pozataryfowych. Instytucje Unii Europejskiej zaznaczają, że umowa TTIP nie zmniejszy europejskich standardów w różnych aspektach działalności gospodarczej.

  • tak 2016-09-05 14:43:12

    Najbardziej szkodliwy projekt w całej historii handlu!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12556

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA