REKLAMA
REKLAMA

Poradnik: Jak oceniać pracownika, by go nie demotywować

Autor: dlahandlu.pl 12 marca 2015 14:26

Poradnik: Jak oceniać pracownika, by go nie demotywować

Konstruktywna krytyka, sprecyzowane zadania i określone terminy - jak skutecznie dokonać okresowej oceny pracowniczej doradza dr Paulina Sobiczewska, psycholog, kierownik SWPS Training.

REKLAMA

Pracodawcy przeceniają swoje umiejętności i zapominają chociażby uprzedzić zespół o ocenie okresowej. Szkoda, bo warto, aby nie była nieprzyjemnie kojarzona z „niezapowiedzianą kartkówką" w szkole. Dlatego warto wcześniej członkom zespołu podać kryteria oceny. Często przełożeni wynoszą ze szkoły przekonanie, że czynna obserwacja zachowań i postępów danej osoby, a niekiedy złapanie na „gorącym uczynku" jest lepszym sposobem na egzekwowanie efektów pracy niż profesjonalne wyrażenie oczekiwań i podsumowanie ich spełniania w firmie. To błąd.

Ludzie bardzo chętnie spełniają oczekiwania innych, pod warunkiem przejrzystości zasad i rozumienia ich znaczenia. Jak komunikować potrzeby? Wystarczy powiedzieć: „Proszę nie spóźniajcie się, bo nawet 5 minut dezorganizuje pracę zespołu". Podkreślenie, że nawet te kilka minut stanowi problem jest wyraźnym sygnałem dla pracownika, że każda minuta jest cenna dla przełożonego i zwraca on na to uwagę - to będzie mobilizacją do przychodzenia na czas.

Ocena pracownicza - podstawowe pytania:
1. Przedmiot oceny - co będzie oceniane?
2. Czas - jak często będzie przeprowadzana?
3. Przejrzyste zasady - jak wygląda idealna sytuacja, do której powinien dążyć pracownik?

Usystematyzowany proces oceniania nie zwalnia przełożonych od udzielania bieżącej informacji zwrotnej. Takie podejście działa na szkodę nie tylko pracownika, który na bieżąco nie może zweryfikować swojego zachowania, ale i firmy, która zbyt długo zwlekając z egzekwowaniem poprawy jakości pracy może doprowadzić do pogorszenia swojego funkcjonowania, a także konieczności ostatecznego rozwiązania umowy i szukania nowego pracownika.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA