REKLAMA
REKLAMA

Poradnik konsumenta: Jak rozszyfrować informacje na etykiecie (cz.2)

Autor: Alicja Kalińska, dietetyk SetPoint dla serwisu dlahandlu.pl 19 sierpnia 2014 10:12

Maltol jest naturalnie występującą substancją organiczną która wzmacnia smak i aromat potraw. Naturalnie występuje w korze modrzewiu, sosny oraz słodzie uzyskiwanym z palonego jęczmienia, znajduje się także w niektórych produktach o pewnej zawartości skrobi, które zostały poddane obróbce termicznej .

REKLAMA
W postaci oczyszczonej ma postać białego krystalicznego proszku który z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Maltol nie jest lekko gorzkawy w smaku ale ma aromat waty cukrowej i karmelu dlatego najczęściej jest używany do wzbogacenia słodkich potraw i produktów. To właśnie maltol nadaje intensywny smak świeżo upieczonemu chlebowi, występuje także w gotowych ciastach i ciasteczkach. Ponadto dodatek maltolu znajdziemy w kawie i kakao rozpuszczalnym oraz niektórych gumach do żucia. Dodatek maltolu pozwala producentom zmniejszyć koszt produkcji wyrobów cukierniczych, gdyż pozwala na ograniczenie stosowania przypraw korzennych czy naturalnych aromatów takich jak karmel. Jeśli zatem sięgamy po produkt z dodatkiem maltolu oznaczać to może, że został on wyprodukowany przy użyciu tańszego surowca. Pozwala też na ograniczenie stosowania dodatku cukru o ok. 15 % co może mieć zastosowanie w przeciwdziałaniu cukrzycy.
Co ciekawe maltol znalazł też zastosowanie w popularnych liquidach używanych w e-papierosach, dla podkreślenia smaku tytoniu.
Naturalnie występujący w kawie zbożowej, imbirze czy mleku maltol ma działanie antyoksydacyjne, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i działa ochronnie na serce jednak syntetycznie wytwarzany maltol to substancja która w nadmiarze może szkodzić. Jego niewielki dodatek nie jest niebezpieczny dla zdrowia jednak ma zdolność wiązania metali ciężkich, które trafiają do organizmu takich jak aluminium, gal czy żelazo. Szczególnie duża jest absorpcja przez organizm aluminium, który może w dłużej perspektywie odpowiadać za występujące chronicznie jak zawroty głowy, zaburzenia pamięci i równowagi, niektóre doniesienia wskazują, że zbyt duża koncentracja aluminium w organizmie może być przyczyną takich neurodegradacyjnych schorzeń jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. W przypadku przedawkowania maltolu objawami są dysfukcje nerek oraz serca jednak by do tego doszło należałoby spożywać powyżej 2 mg na kilogram masy ciała, w żywności występuje on w ilościach śladowych. Warto jednak ograniczać spożycie wysokoprzetworzonych peoduktów z dodatkiem maltolu gdyż nie ma jasno sprecyzowanych norm jego zawartości - pozostawiono to producentom w ramach dobrej praktyki produkcyjnej.

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12365

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA