REKLAMA
REKLAMA

PRCH: Firmy obciążone podatkiem mogą balansować na granicy opłacalności

Autor: dlahandlu.pl 11 lutego 2016 18:34

W liście otwartym skierowanym do przedstawicieli władz Polska Rada Centrów Handlowych opowiedziała się przeciw wprowadzeniu podatku od handlu detalicznego. - Efektem wprowadzenia podatku będzie zapaść polskich sieci detalicznych budowanych przez ostatnie lata, co odbije się na ich pracownikach, dostawcach i kooperantach - podkreślono w liście.

REKLAMA

- Zaproponowane przez Ministerstwo zmiany i założenia nowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są bardzo rozczarowujące a wręcz szkodliwe dla branży handlowej w Polsce. Podmioty handlowe operują na niskim poziomie rentowności a obciążenie ich podatkiem od 
obrotu spowoduje, że wiele firm może balansować na granicy opłacalności - podkreślili autorzy listu. 

Zdaniem PRCH podatek w zaprezentowanej formie najmocniej może się odbić na polskich przedsiębiorcach, których w zamyśle miał chronić.  Są to firmy z branży odzieżowej, obuwniczej, kosmetycznej, budowlano-remontowej, oferujące artykuły RTV i AGD oraz spożywczej. 

- Większość tych przedsiębiorstw powstała jako rodzinne firmy i do dzisiaj są one podmiotami o polskim kapitale. Ich pozycja jest efektem wieloletniej ciężkiej pracy, dają one zatrudnienie dziesiątkom tysięcy pracowników. Polskie firmy zajmujące się handlem detalicznym w ramach rozwoju swoich sieci handlowych reinwestują praktycznie całe wypracowane zyski, a rozwój sieci sprzedaży prowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy - zauważyło PRCH.

Autorzy listu dodali, że argumentem którego nie wzięto pod uwagę tworząc założenia nowego podatku jest fakt, że to właśnie polskie podmioty będą miały gorsze warunki do prowadzenia działalności niż zagraniczne i staną się mniej konkurencyjne na skutek ograniczenia kapitału dostępnego do inwestycji i rozwoju.

- Plany ekspansji wielu polskich firm handlowych za granicą zostaną znacznie utrudnione lub wręcz wstrzymane. Efektem wprowadzenia podatku będzie zapaść polskich sieci detalicznych budowanych przez ostatnie lata, co odbije się na ich pracownikach, dostawcach i kooperantach - napisano. 

Polska Rada Centrów Handlowych w opublikowanym liście otwartym opowiedziała się za zaniechaniem koncepcji stawek progresywnych i wprowadzeniem liniowej stawki nowego podatku w wysokości 0,1 proc. od przychodu potrącalnego z CIT, która docelowo miałby zastąpić CIT. Ponadto organizacja postuluje odejście od koncepcji  wyższej daniny z tytułu handlu w soboty i niedziele.

- Stawka podatku przekraczająca średnią rentowność w branży sprowadzi znaczną część firm handlowych w Polsce poniżej granicy opłacalności, co spowoduje konieczność sięgnięcia przez nie do zdecydowanych działań kompensujących ubytek przychodu. Nieuniknionym tego skutkiem będzie pogorszenie warunków handlowych w całym łańcuchu dostaw - podkreślono w uzasadnieniu.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12491

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA