Prezes Grupy Integer.pl: Na rynku nie będzie miejsca dla centrów handlowych i hipermarketów

www.portalspozywczy.pl 24 marca 2015 18:29

Prezes Grupy Integer.pl: Na rynku nie będzie miejsca dla centrów handlowych i hipermarketów

- To, że nie będzie miejsca dla większości dużych powierzchni handlowych takich jak centra handlowe czy hipermarkety jest oczywiste. Z klasycznego handlu zostaną tylko show roomy i małe sklepiki osiedlowe, plus dodatkowy format, którego jeszcze nie ma na rynku, a który będzie odpowiedzią na potrzeby konsumentów za 10 lat - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl SA.

Administracja rządowa będzie potrafiła wykorzystać potencjał e-commerce do przyspieszenia rozwoju polskiej gospodarki w przyszłości?Politycy nie rozumieją czym jest e-commerce. Myślą, że polega to na kupowaniu kilku rzeczy na Allegro, a następnie dostarczaniu ich wskazanemu odbiorcy. To właśnie dlatego prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Można nawet powiedzieć, że prawo idzie w swoim tempie, a e-commerce, który jest zjawiskiem globalnym i który zmienia cały handel, w swoim.
Żeby pokazać jak szybko e-commerce zmienia świat chciałbym przywołać aplikację Uber, która wpływa nie tylko na sytuację branży taksówkarskiej, ale całego transportu. Google, który jest udziałowcem Uber'a ogłosił, że stworzy konkurencję dla tej aplikacji w postaci taksówek bezzałogowych. Zgodnie z założeniami usługa ruszy za 2 lata i będzie znana pod nazwą Google Cars. Można zadać sobie pytanie, jak to wpłynie na transport publiczny? Dyskutowanie z poziomu polityków - chcących tworzyć rozwiązania dla biznesu - pokazuje, że takie inicjatywy powstają w zupełnie innych miejscach. To, że e-commerce jako branża zmieni oblicze rynku jest oczywiste, ale jestem jedną z nielicznych osób, która twierdzi, że wystarczy 10 lat, by 50 proc. handlu trafiło do internetu.

Prawo w Polsce jest problemem dla rozwijających wirtualny biznesu?
W odniesieniu do branży e-commerce regulacje prawne na szczęście są opracowywane w Brukseli. Unia Europejska jest świadoma tego, jak ważny jest to obszar i jaki ma wpływ na gospodarki Anglii, Niemiec i Francji, gdzie udział rynku e-commerce w handlu wynosi około 10 proc. Te trzy kraje nadają ton powstającym przepisom prawnym. Polscy politycy nie zdają sobie w pełni sprawy z zachodzących zmian, bo ich pomysły zazwyczaj dotyczą wprowadzania ograniczeń dla e-commerce w tych branżach, w których działają przedsiębiorstwa kontrolowane przez państwo.

Co wydarzy się na rynku w ciągu najbliższych kilku lat?
E-commerce zmieni znacząco wygląd świata. Obecnie mamy mniej niż 4 procent handlu skoncentrowanego w internecie, ale w ciągu 10 lat ten udział wzrośnie do 50 procent. Zawsze jestem bardzo ciekawy odpowiedzi polityków na pytanie, czy wiedzą, co taka zmiana oznacza dla gospodarki. Większość takich pytań kierowanych do nich pozostaje bez odpowiedzi. To, że nie będzie miejsca dla większości dużych powierzchni handlowych takich jak centra handlowe czy hipermarkety jest oczywiste. Z klasycznego handlu zostaną tylko show roomy i małe sklepiki osiedlowe, plus dodatkowy format, którego jeszcze nie ma na rynku, a który będzie odpowiedzią na potrzeby konsumentów za 10 lat. To jest coś na co firmy muszą się przygotować.

  • nemen 2015-05-05 11:54:06

    jestem przekonany ze centra straca na wartosci ale nie wiem czy dozyjemy tego etapu, głównie z powodu nasilajacej sie tendencji i ruchu spolecznego, gdzie zakupy stały sie niesamowicie istotna czescia zycia a centra handlowe sa bardziej oblegane niz wszystkie knajpki ktore w okół nich krążą.

  • jolow 2015-05-05 11:45:39

    nie wiem czy bedziemy w stanie odpuscic sobie zakupy, chociaz dzisiaj faktycznie coraz wiecej osob ucieka z duzych, tłocznych centrów miast czego najlepszym przykładem jest warsaw!

  • Wieczorek 2015-03-26 09:19:26

    Tablet też miał zastąpić książkę i gazetę - haha

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11170

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane