REKLAMA
REKLAMA

Prezes IJHARS będzie powoływany przez premiera a nie w drodze konkursu

Autor: PAP 24 grudnia 2015 09:52

Prezes IJHARS będzie powoływany przez premiera a nie w drodze konkursu fot. Fotolia

Szefowie agencji rolnych, m.in. KRUS, ARiMR i IJHARS będą powoływani przez premiera, a nie jak dotychczas w drodze konkursu - przewiduje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Senat w czwartek nie zaproponował do niej poprawek.

REKLAMA

Za nowelizacją - bez poprawek - głosowało 58 senatorów, 26 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Przedtem Senat odrzucił wniosek Bogdana Borusewicza (PO) o odrzucenie projektu w całości.

Nowela została przygotowana przez posłów PiS i przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa.

Nowe przepisy przewidują m.in. ujednolicenie zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych, a także unieważnienie trwających konkursów w tych instytucjach. Zgodnie z zapisami noweli, powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę.

Nowela ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Według PiS zmiany te mają na celu m.in. "uelastycznienie" powoływania i odwoływania szefów kilku urzędów administracji centralnej.

W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali: prezesi ARR, ARiMR, KRUS. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesów.

  • Herbatnik 2015-12-28 13:33:35

    Należy ograniczać administrację. Wtedy kasy wystarczy dla wszystkich. W czasach komputerów to konieczność! Wiele tzw. instytucji może być odchudzona a nawet zlikwidowana. Dość wyzysku przedsiębiorców. Urzędników jest za dużo...

  • Monka 2015-12-27 19:11:11

    Tak, wtedy w ogóle tylko PIS będzie u władzy, a osoba piastująca stanowisko oderwana od rzeczywistości..paranoja. Zrownamy sie za niedługo z krajami trzecimi

  • b. uczestnik narad POHiD 2015-12-26 17:23:40

    Najwyższy czas aby w miejsce Sanepidu, Inspekcji Weterynaryjnej,IJARS powołać jedna agencję handlową mającą dbać o bezpieczeństwo żywności.I wówczas na czele takiego super urzędu winien być człowiek powołany przez samego Premiera Kraju.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 13589

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA