REKLAMA
REKLAMA

Prezes PIH: Niemieckie sieci chcą przejąć rynek, co na to polski rząd?

Autor: dlahandlu.pl 7 lipca 2015 00:00

Prezes PIH: Niemieckie sieci chcą przejąć rynek, co na to polski rząd? Lidl i Kaufland pożyczyły od EBOiR miliard dolarów, fot. shutterstock

Lidl i Kaufland pożyczyły od EBOiR miliard dolarów na rozwój m.in. w Polsce. - Większej hipokryzji nie można było wymyślić. Zachodzi pytanie: co na to polski rząd? Dlaczego Polscy przedsiębiorcy nie mogą marzyć o takim wsparciu? To należy odczytać jako likwidację wielu miejsc pracy i tradycyjnego sektora handlu pod płaszczykiem dostępu do taniej żywności - mówi w rozmowie z portalem dla handlu.pl Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

REKLAMA

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Handlu, w naszym kraju jest wystarczająca konkurencyjność na rynku, która samoistnie wpływa na poziom cen. - W mojej ocenie chodzi o przejęcie rynku przez sieci niemieckie i to za pieniądze pożyczone od EBOIR - dodał Nowakowski.

Należące do Grupy Schwarz sieci Lidl i Kaufland otrzymały prawie miliard dolarów na rozwój we wschodniej części Europy - m.in. od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wsparcie przyznane zostało po to, aby zapewnić mieszkańcom tych krajów tanią żywność, tworzyć nowe miejsca pracy i otwierać nowe rynki zbytu dla lokalnych producentów - podał brytyjski dziennik "The Guardian".

 • b prac. marketu 2015-07-08 12:43:48

  Od dawna wiadomo że większy i silniejszy może więcej ale czasami mały "kundelek" może pogonić ze swego podwórka każdego intruz. Zagraniczne sieci rozpanoszyły się u nas za zgodą POPSLandu w imię nowych zmniejszenia bezrobocia. Te korporacje handlowe skutecznie drenują polskiego klienta a zyski lokują w swych krajach. Od dawna wszyscy trąbią że w Polsce nie ma równouprawnienia w handlu (krajowe sieci, sklepy z sieciami molochami zagranicznymi) Pomaga im w tym lobbistyczna organizacja niby polska a skupiająca i utrzymująca się ze składek zagranicznych sieci POHId!!! to jest hipokryzja.

 • idealista marzyciel 2015-07-07 23:18:13

  Od dawna wiadomym jest, że duży może więcej, a pieniądz rządzi światem. To, że swój swojego wspiera też nie dziwi. Firmy po to robią biznes, żeby mieć zyski, które są tym większe im konkurencja słabsza. Banki dają kredyty, aby zarobić na odsetkach. Przysłowiowa babcia sprzedająca koperek i pietruszkę to nie ta skala działalności, której banki oczekują, a i ryzyko pewno większe.

  Dlatego dziwić może niedostrzeganie powyższego lub naiwne myślenie, że akurat na nas nikt nie będzie chciał zarobić. A także to, że tak słabo (jako społeczeństwo, naród) wspieramy się i organizujemy, aby uczciwie konkurować i zarabiać, także na innych.

 • Marek Rożdżeński 2015-07-07 19:28:40

  Szanowny Panie ("jan", więc chyba pan)odpowiadam:

  1. Nie jestem naiwny (nie wiem też kiedy przeszliśmy na Ty, skoro ja się podpisuję, a Pan się ukrywa pod pseudonimem)i wiem o tym doskonale,że NIKT nie lubi konkurencji na swoim terytorium;

  2. Proszę czytać ze zrozumieniem - hipokryzję o takim zakresie należy traktować poważnie (protest, sąd, kara etc.) lub szyderczo,gdyż Polska nie ma takiej siły rządzących do podejmowania powyższych kroków;

  3.Daję te argumenty pod rozwagę, gdyż nawet najbardziej abstrakcyjne teorie zarządzania, marketingu czy sprzedaży mogą stać się realne w innych warunkach (patrz Węgry);

  4. Jestem Polakiem,więc marzy mi się właśnie sytuacja odwrotna, stąd to przemyślenie ale to jest zbyt duży temat i nie ma tu tyle miejsca i czasu.

  Pozdrawiam

  PS. Proszę pamiętać jednak,że wiara w sukces i zmiany są podstawą tegoż

  sukcesu, czego Panu i Wszystkim życzę.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12518

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA