REKLAMA
REKLAMA

Przychód z kar za nieucziwe praktyki rynkowe ma wynieść 20 mln zł

www.portalspozywczy.pl 26 września 2016 19:38

Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że w ciągu 10 lat od momentu wejścia ustawy w życie o wyeliminowaniu nieuczciwych praktyk rynkowych, przychód z nałożonych kar powinien wynosić około 20 mln złotych.

REKLAMA

Szacuje się, że podmioty naruszające zapłacą około 53 mln złotych do budżetu państwa, podczas gdy koszty zatrudnienia nowego personelu w związku z wprowadzeniem ustawy szacowane są na około 33 mln złotych.

Oficjalne uzasadnienie do projektu ustawy przedłożonego w Sejmie wskazuje, że ustawa w sprawie nieuczciwych praktyk rynkowych ma na celu wyeliminowanie nadużywania pozycji rynkowej na polskim rynku sprzedaży detalicznej produktów spożywczych. Polski rząd argumentuje, że mali producenci żywności i dostawcy są ofiarami agresywnych praktyk stosowanych przez dużych dystrybutorów, którzy nadużywają swojej pozycji poprzez narzucanie uciążliwych postanowień umownych (takich jak dodatkowe opłaty za umieszczenie produktów na półkach, czy narzucanie nadmiernie długich terminów zapłaty) albo też rozwiązujących umowy z dostawcami bez uzasadnionego powodu. Zdaniem ustawodawcy, opisane praktyki uderzają w dostawców, jak również w konsumentów. W ocenie rządu tego rodzaju praktyki szkodzą zarówno dostawcom, jak i konsumentom, oraz narażają bezpieczeństwo polskiego rynku żywności.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4835

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA