PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

PwC: Wprowadzenie węgierskich ograniczeń spowoduje spadek zysków sieci niemal do zera

Autor: dlahandlu.pl 7 lipca 2015 13:22

PwC: Wprowadzenie węgierskich ograniczeń spowoduje spadek zysków sieci niemal do zera Sektor handlu niewyspecjalizowanego w Polsce to 353,6 tys. sklepów; fot. shutterstock

Dla 17 sieci handlowych o przychodach przekraczających 500 mln zł wpływ dodatkowych podatkow na wyniki finansowe, przy wyłączeniu innych czynników, skutkowałby w warunkach roku 2013 ograniczeniem ich zysków niemal do zera - z około 2,2 mld zł do 31 mln zł - wynika z raportu PWC ''Rynek handlu detalicznego w Polsce. Potencjalne skutki wprowadzenia węgierskich rozwiązań regulacyjnych dla polskich sieci handlowych", który firma przygotowała wspólnie z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji.

Jak podaje PwC, zakres stosowania ograniczeń węgierskich uzależniony jest od wielkości sprzedaży sieci lub od wielkości sklepów. Trzy z nich stanowią bezpośrednie obciążenie finansowe przedsiębiorcy, a ich obowiązywanie uzależnione jest od wielkości przychodów sieci. Są to tzw.: podatek kryzysowy (obowiązujący od stycznia 2013 roku), podatek od przychodów z reklam (tzw. ATA) oraz skonstruowana w sposób progresywny opłata za ,,kontrolę żywności".

Kolejna grupa ograniczeń wprowadzonych na Węgrzech zależna jest od wielkości sklepów. Istotne znaczenie dla rynku polskiego mogą mieć w tym przypadku: zakaz handlu w niedziele oraz ograniczenia dla budowy nowych sklepów wielkopowierzchniowych dot. terenowa zabytkowych oraz historycznych, a także wymóg uzyskania dodatkowych akceptacji dla budowy takich sklepów w innych miejscach.

Uogólnione wyniki analizy PwC wskazują, że spadek zyskowności branży ze względu na  wprowadzenie dodatkowych opłat będzie skutkował ograniczeniem wpłacanego przez nią podatku CIT o co najmniej 400 ml zł, co osłabi potencjalny pozytywny efekt fiskalny samych opłat. Spadek sprzedaży na skutek zakazu handlu w niedziele będzie natomiast oznaczał ubytek w dochodach skarbu państwa z tytułu podatku VAT, który przy szacowanym przez PwC spadku sprzedaży może sięgnąć 1,5 mld zł rocznie. Firma szacuje też spadek zatrudnienia rzędu 90 tys. osób.

Wprowadzony na Węgrzech zakaz handlu w niedziele jest instrumentem ograniczającym konkurencyjność sklepów wielkopowierzchniowych. Wartość sprzedaży generowana w niedziele na polskim rynku to według opinii przedstawicieli branży ok. 13 proc. przychodów. Z racji na przeniesienie części handlu na inne dni tygodnia PwC szacuje, że łączna sprzedaż może spaść o około 5 proc., z 230 mld zł do 218 mld zł.

Sektor handlu niewyspecjalizowanego w Polsce to 353,6 tys. sklepów o powierzchni sprzedażowej 33,8 mln mkw. Ponad 96 proc. z nich to sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 mkw. obroty na tym rynku wyniosły w 2013 roku 230 mld zł, a 2/3 tej kwoty wygenerowały sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 400 mkw.).

 

 Poniżej pełny raport PwC

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • klik 2015-07-10 14:00:51

    Popieram wypowiedź "podatnika", oraz pozostałe opinie.Wreszcie Polacy zaczynają myśleć o sobie ,a nie o nabijaniu kabzy właścicielowi Biedrony! Czy ktoś napisze, ile dopisał sobie do konta z dywidendy za ostatnie lata? Zaczyna być normalnie ,tak trzymać i nie ulegać presji POHiD.

  • adam 2015-07-08 10:22:27

    biedne sieci....niech je ktoś przytuli!a jak gnoiły polski handel, niszczyły polskich producentów to nie było żadnych sentymentów! lobby korporacyjne jest w Polsce niezwykle mocne i ma bardzo silny wpływ na nasze "liberalne" władze. Jak ktoś podnosi rękę na kwitnące zachodnie biznesy w Polsce to już jest wróg nr 1 i wszystkie mainstreamowe media i organizacje biznesowe ryczą, jaka się to im dzieje krzywda! A kto zadba o polski przemysł, handel, polskich producentów??? Merkel i Holland??? bo nasi możnowładcy maja to gdzieś!

  • Saszka 2015-07-08 09:55:25

    Oj joj joj to Leroy Merlin Inwestycje będzie musiał Leroy Merlin Polska wynajmować powierzchnie sklepów na nowym patencie? To rzeczywiście wielki dramat!

ZOBACZ WSZYSTKIE (8)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane