PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Renata Juszkiewicz: Handel nowoczesny stymuluje konkurencyjność całej gospodarki

Autor: pr 29 września 2016 12:42

Handel nowoczesny w Polsce odgrywa rolę podstawową w rozwoju gospodarki narodowej, a szczególnie w rozwoju i modernizacji sektora żywnościowego. Buduje również podstawy dla efektywnej produkcji żywności w Polsce, stymulując konkurencyjność całej gospodarki w rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Wieloletni, trwały wzrost konsumpcji i inwestycji w kraju oraz wysoka dynamika eksportu żywności byłyby nie do pomyślenia bez modernizującej cały rynek funkcji nowoczesnych systemów handlowych w hurcie i detalu, o kapitale zagranicznym i krajowym - powiedziała Renata Juszkiewicz, prezes  POHiD na konferencji „Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce”.

Aby to założenie poddać analizie możliwie najbardziej wielostronnej, a zarazem odzwierciedlającej obiektywne zróżnicowanie interesów w samym sektorze handlu i w łańcuchu dostaw, poproszono prof. Urszulę Kłosiewicz–Górecką z IBRKK o dokonanie syntetycznej prezentacji struktur, wskaźników i tendencji w sektorze. Zwrócono się także do przedstawicieli pięciu organizacji handlowców o wyrażenie swej opinii na temat czynników sprzyjających i przeszkadzających rozwojowi handlu w Polsce. Polską Izbę Handlu (głównie franczyzowe sieci handlowe o polskim kapitale) reprezentował dyr. Maciej Ptaszyński, Forum Polskiego Handlu (jednolite własnościowo sieci handlowe o polskim kapitale) reprezentował wiceprezes Robert Krzak, Polską Radę Centrów Handlowych dyr. Radosław Knap oraz Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług (handel niezależny, kupiecki) wiceprezes Tadeusz Pankowski. Przetwórców a zarazem dostawców reprezentował dyr. Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego przychylili się do tezy o kluczowej roli handlu w gospodarce, podkreślając zarazem różnice interesów oraz współzależność sektorów i branż. Podkreślono, że mechanizmy rynkowe i walka o rentowność firm powodują powstanie skutków niezamierzonych. Polityka ograniczania handlu i restrykcje regulacyjne (np. typu podatkowego), kierowane ku handlowi nowoczesnemu, przenoszą swe negatywne skutki wzdłuż łańcucha dostaw oraz ku słabszym uczestnikom rynku, których teoretycznie miały chronić. W tej sprawie Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług zgłosiła zdanie odrębne, podtrzymując opinię o potrzebie wspierania firm małych i ograniczania swobody działania firmom najsilniejszym.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli posłowie: Pan Adam Abramowicz (PiS), który bronił polityki regulacyjnego korygowania dysproporcji rynkowych oraz pomnażania selektywnych instrumentów fiskalnych (podatków sektorowych, kierowanych progresywnie ku silnym firmom sektora handlu) oraz Paulina Henning-Kloska (Nowoczesna.pl), która podzielając przesłanie główne organizatorów i większości dyskutantów, wskazała chaos w forsowanych rozwiązaniach ograniczających handel i ryzyko utrwalenia się konfliktowych relacji z UE.

Debata odbyła się podczas Targów Polagra Food.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b. uczestnik narad POHiD 2016-10-04 10:09:30

    Scharakteryzowano pięć org. handlowych kto jest kto ale dla czego nie podano że POHiD skupia przede wszystkim przedstawicieli sieci zagranicznych tylko te z kapitałem zagranicznym a nie np. jak PIH franczyzy z polskim kapitałem czy FPH. Niech POHiD lobbysta sieci zagranicznych nie org. paneli na temat polskiego handlu bo nie reprezentuje polski handel.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9672

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane