REKLAMA
REKLAMA

Sklepy spożywcze za odtwarzanie muzyki płacą 25 zł miesięczie

Autor: dlahandlu.pl 17 kwietnia 2012 14:12

Jak informuje Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV wzrasta świadomość konieczności dokonywania opłat z tytułu odtwarzania muzyki w lokalach handlowych i usługowych, bo rośnie świadomość, jak muzyka wpływa na przyciągnięcie klientów do sklepu i wzrost jego obrotów.

REKLAMA

Stawki opłat za odtwarzanie muzyki są bardzo zróżnicowane i wahają się od 20 zł do 2000 zł miesięcznie. Zależy to od tego, jak bardzo muzyka wpływa na dochodowość danego biznesu. 2000 zł płacą właściciele dyskotek, czy klubów fitness zaś ok. 20-25 zł miesięcznie właściciele małych sklepów spożywczych czy fryzjerzy. 

W 2011 roku 24 tys. punktów handlowych i usługowych opłacało opłaty odtworzeniowe na rzecz ZPAV i było to o 4,5 tys. więcej niż w 2010 roku. W 2011 roku część przedsiębiorców zdecydowała się wypowiedzieć umowy lub renegocjować stawki, jako powód podając panujący w branży kryzys. Generalnie stosunek umów zawieranych do wypowiadanych to 1:8.

55 proc. właścicieli lokali handlowych odtwarza muzykę z radia (głównie RMF FM), 40 proc. z płyt CD, a poniżej 5 proc. muzykę z radia internetowego. 

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów, wideogramów i chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań, funkcjonujących na polskim rynku. W 2011 roku związek zebrał 18,5 mln zł z tytułu odtworzeń muzyki w lokalach handlowych, usługowych i gastronomicznych.

ZPAV liczy, że w ciągu kolejnych kilku lat uda mu się objąć umowami wszystkie lokale handlowo-usługowe, działające w Polsce. Obecnie za odtwarzanie muzyki z radia lub płyt płaci tylko 50 proc. właścicieli lokali.

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11855

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA