REKLAMA
REKLAMA

SN poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych

Autor: lex.pl 19 listopada 2015 13:16

SN poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych fot. shutterstock

Sąd Najwyższy uznał, że nie jest wyłączone uznanie zastrzeżonej w umowie premii pieniężnej uzależnionej od wielkości obrotów za rabat posprzedażowy niestanowiący zakazanej tzw. opłaty półkowej - podał portal lex.pl.

REKLAMA

Sąd Najwyższy poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych, kosztem małych dostawców. Rozstrzygnął tym samym , że rabat posprzedażowy wypłacany dostawcom może, ale nie musi być opłatę inną niż marża handlowa pobierana za przyjęcie towaru do sprzedaży. Każdorazowo sąd musi zbadać treść umowy między stronami i wtedy orzec, czy doszło do nieuczciwej konkurencji według art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Problem wynikał z następującej sytuacji. Dostawca żaluzji i rolet spółka D&D w Bielsku Białej podpisała w 2006 roku długoletnią umowę z Castoramą spółką w Warszawie. W umowie zapisano premie i następnie rabaty od obrotu dla nabywcy, z których rozliczano się po wystawieniu faktury, a następnie potrącano te sumy od dostawcy. Dostawca nie wytrzymał konkurencji i zbankrutował. Obecnie reprezentowany jest przez syndyka masy upadłościowej. Powstał problem, czy takie praktyki pozwanej spółki były dozwolone.
W podobnej sprawie opłaty , w której stroną była Castorama Sąd Najwyższy wydał 23 lipca 2015 r.  wyrok korzystny dla pozwanej spółki. SN stwierdził, że opłata od obrotu nie jest czynem niedozwolonej konkurencji.

Więcej na lex.pl

 • DW 2015-11-30 11:27:58

  Sąd Najwyższy na rozprawie 18.11.2015 wypowiedział dokładnie JEDNO ZDANIE. Skąd zatem wniosek, że "SN poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych"???

  Proponuję poczekać na uzasadnienie uchwały, bo może okazać się że jest dokładnie na odwrót.

 • Radca 2015-11-19 14:48:36

  Dziennikarz dostał wiadomość od prawnika sieci? Jest zupełnie inaczej. SN stwierdził że premia może być opłatą półkową. Sądy będą oceniać swobodnie A OCENIAJĄ na korzyść dostawców.

 • niewolnik 2015-11-19 13:30:24

  PO poszło się je.ać

  czas na sędziów

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA