REKLAMA
REKLAMA

Spowolnienie w branży może skłonić zagraniczne spółki do sprzedaży polskich oddziałów

Autor: Rzeczpospolita 8 sierpnia 2012 09:01

Spowolnienie w branży może skłonić zagraniczne spółki do sprzedaży polskich oddziałów

W tym roku rynek handlu rozwinie się jedynie o około 0,9 proc. To najgorszy od lat wynik branży, która odpowiada za niemal jedną piątą naszego PKB. W tym roku Polacy w sklepach ogólnospożywczych zostawią 161,9 mld zł. To więcej niż w 2011 r., jednak wzrost będzie tylko symboliczny, a biorąc pod uwagę choćby poziom inflacji - w czerwcu wyniosła 4,3 proc. - oznacza to realny spadek wydatków - czytamy w "Rzeczpospolitej".

REKLAMA
Oznaki spowolnienia są już widoczne. W I półroczu sprzedaż porównywalna Biedronki (bez nowych sklepów) wzrosła o 7 proc., ale w II kwartale już tylko o 4,7 proc. Słabsze wyniki podał także Real, który w naszej części Europy zanotował spadek sprzedaży. Ta sieć jest w trudniejszej sytuacji, ponieważ od miesięcy pojawiają się informacje o jej planowanej sprzedaży.

Można się spodziewać, że spowolnienie w branży może skłonić jeszcze inne zagraniczne spółki do sprzedaży swoich polskich oddziałów. Dlatego zapowiadana już od wielu lat konsolidacja rynku faktycznie przyśpieszy. Obecnie w Polsce swoje sklepy ma w zasadzie cała europejska czołówka branży handlowej. Jednak centrale przyzwyczajone do tego, że nasz rynek zawsze jest w grupie najsilniej rosnących w Europie, w trudniejszych czasach mogą być bardziej skłonne do sprzedaży placówek. Tym bardziej że konkurencja jest mordercza - czytamy w "Rz".


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA