Sprzedaż detaliczna wzmocni się w II kwartale

Autor: PAP 6 maja 2010 14:55

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o 8 pkt w stosunku do ostatniego notowania. Zdaniem autorów badania, ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej utrzyma się, a nawet wzmocni w II kwartale., który może okazać się najlepszy w tym roku.


Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wyniósł 42 pkt.  Indeks popytu globalnego wzrósł o 13 punktów do poziomu 36 pkt. 
"Wydaje się, że ożywienie popytu, zarówno krajowego, jak i zagranicznego, w drugim kwartale osiągnie swoje tegoroczne możliwości. Obserwujemy chyba właśnie odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac" - napisano.
Autorzy badania podkreślaja jednak, że dynamikę eksportu może przyhamować wzmocnienie złotego, a dynamikę funduszu płac sytuacja na rynku pracy z ciągle wysokim bezrobociem.
Indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw oraz zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej poprawił się o cztery punkty do 49 pkt.
"Przedsiębiorstwa sygnalizują poprawę kondycji finansowej, co potwierdzają dane o rentowności i płynności tego sektora. Wprawdzie bankructw jest więcej niż w ub. roku, ale nie można mówić o istotnym wzroście zatorów płatniczych. Mimo kryzysu banki wzmocniły swą pozycję kapitałową i bazę depozytową i teraz są przygotowane do zwiększenia akcji kredytowej." - napisano.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane