REKLAMA
REKLAMA

Szykują się wielkie protesty pod marketami Tesco

Autor: Sierpień80, www.dlahandlu.pl 22 maja 2012 09:43

Szykują się wielkie protesty pod marketami Tesco

- Apeluję do innych związków zawodowych o włączenie się do protestów przeciwko zwolnieniom pracowników z Tesco oraz przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego - mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska. Związkowcy od jutra codziennie będą pojawiać się pod sieciami handlowymi.

REKLAMA

 

W nadchodzącym tygodniu związkowcy rozpoczną akcje protestacyjne pod sieciami handlowymi. Główne powody to sprzeciw wobec zwalnianiu pracowników oraz żądanie zwiększenia zatrudnienia i podniesienia płac. Wymiar tych akcji zostanie również poszerzony o hasło: "Kobiety przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego". Protesty w najbliższych dniach odbędą się w Łodzi, we Wrocławiu i w Opolu:

- 23 maja, w Łodzi, w godz. 13-15, pod marketem Tesco przy Al. J. Piłsudskiego 15/23,

- 24 maja, we Wrocławiu, w godz. 13-15 pod marketem Tesco przy ul. Legnickiej 58 (CH "Magnolia Park")

- 25 maja, w Opolu, w godz. 13-15 pod marketem Tesco przy ul. Ozimskiej (Galeria "Opolanin")

Akcje "Sierpnia 80" będą wspierać Stowarzyszenie "Sieciowcy" oraz Polska Partia Pracy. W kolejnych dniach protestami zostaną objęte kolejne miasta.

Spółka Tesco Polska rozpoczęła w ubiegłym tygodniu grupowe zwolnienia pracowników. Pracę stracić ma łącznie 980 osób w skali kraju. Pracodawca odmówił działającym w firmie związkom zawodowym wydania wykazu marketów poddanych redukcji etatów.

Fornalczyk powołuje się na swoją wymianę zdań z premierem Tuskiem podczas debaty publicznej nad wydłużeniem wieku emerytalnego dla kobiet o 7 lat. Debata ta odbyła się 22 lutego w parlamencie. - Gdy debatowałam z Donaldem Tuskiem 22 lutego w Sejmie, nie sądziłam, że moje wizje tak szybko się ziszczą - mówi Elżbieta Fornalczyk, szefowa związku "Sierpień 80" w Tesco. - Mówiłam premierowi, że pracodawcy będą zwalniać kasjerki po 60. roku życia i dotrwanie do wydłużonego wieku emerytalnego stanie się niemożliwe. Tesco zwalnia właśnie pracownice po 50-tce - mówi. Wśród zwalnianych są też jedyni żywiciele rodziny, w tym samotne matki.

- Premier zapewniał, że damy radę pracować do 67. roku życia. Mało tego, że będą miejsca pracy pozwalające osiągnąć ten horrendalnie wysoki wiek emerytalny. Tymczasem przykład Tesco pokazuje dobitnie, że zwalnia się ludzi mających ponad 50 lat i nie daje żadnych alternatywnych propozycji pracy. Jak tu pracować do 67. roku życia? - pyta szefowa zakładowego "Sierpnia 80". I dodaje, że na zwolnienia nie trzeba było czekać do czasu podniesienia wieku emerytalnego, bo już mają one miejsca.

- Donaldowi Tuskowi wydaje się, że jak kilkudziesięcioletni pracownicy będą mieli w kieszeni kilka certyfikatów z kursów organizowanych przez urzędy pracy, to pracodawcy przyjmą ich z pocałowaniem ręki. To albo cynizm, albo zupełnie odrealnienie szefa polskiego rządu - komentuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80".

 

  • Marta 2012-05-22 14:57:31

    Przecież rządowi o to chodzi ,żeby ludzie nie dostawali emerytury , bo kto zechce zatrudniać ludzi po 60-tce.

  • blogkupca.pl 2012-05-22 12:40:36

    Pewnie tylko straszenie i nic się nie odbędzie. Wszystko w odpowiednim momencie sobie wyjaśnią. Nikomu na rękę protesty nie są i żadna ze stron ich nie chce.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA