PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

W gazetkach dyskonty promują ofertę art. przemysłowych, a małe sklepy FMCG

Autor: ABR Sesta 6 sierpnia 2012 09:21

Firma ABR SESTA przeanalizowała I półrocze 2012 roku pod względem powierzchni gazetek handlowych. 160 badanych sieci wydało w tym czasie ponad 4 tys. gazetek ( w tym 2,5 tys. gazetek do benchmarku).


53 proc. powierzchni wszystkich gazetek do benchmarku stanowią produkty FMCG, non-food to 28 proc. oferty, zaś produkty świeże zajęły 11 proc. powierzchni, a Elektro/AGD/RTV 7 proc.
W kanale małych sklepów spożywczych i supermarketów FMCG zajęło odpowiednio 80 proc. i 69 proc. powierzchni gazetek. W dyskontach nastąpił wzrost znaczenia produktów non-food ( 50 proc. w 2011, 58 proc. w 2012 roku), kosztem FMCG, które w tym roku stanowi tylko 33 proc. powierzchni. Na pierwszym miejscu znalazł się Lidl, poświęcając aż 73 proc. miejsca ofercie Non-food. Jego przeciwieństwem jest Netto z 55 proc. udziałem produktów FMCG. Znacząco spadł udział rynku FMCG w sieci Aldi (z 74 proc. do 32 proc.), powodując wzrost kategorii Non-food.
Produkty świeże zajęły najwięcej powierzchni w kanale supermarketów - 19 proc. Liderem jest sieć Frac Delikatesy, która ma 51 proc. powierzchni z produktami świeżymi. FMCG dominuje w Top Market (85 proc. powierzchni), Non- food w E.Leclerc Supermarket (33 proc.), Tesco Supermarket natomiast poświęca najwięcej miejsca na ofertę Elektro/RTV/AGD, bo aż 6 proc..
W hipermarketach FMCG stanowi 45 proc. oferty. Kaufland ma największy udział produktów świeżych (20 proc.), Auchan natomiast aż 15 proc. swojej powierzchni przeznacza na Elektro/RTV/AGD.
W Makro nastąpił dynamiczny wzrost FMCG w stosunku do ubiegłego roku ( z 52 proc. do 63 proc.), Selgros niezmiennie jest liderem w kategoriach Non-food, które zajmują ponad 40 proc. powierzchni gazetek tej sieci.
Małe sklepy spożywcze postawiły w tym roku na ofertę FMCG. Widać to szczególnie w Odido, które zwiększyło powierzchnie poświęconą na te produkty z 51 proc. do 79 proc, oraz w Chacie Polskiej (wzrost z 68 proc. do 81 proc).
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane