PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Wolne w Święto Trzech Króli to 4 mld zł mniej w PKB

Autor: PAP/wnp.pl 24 września 2010 14:03

Organizacja pracodawców sprzeciwia się ustanowieniu 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Dziwi się temu rozwiązaniu w obecnej sytuacji budżetu państwa, gdy rząd decyduje się m.in. na podwyższenie stawki VAT. Krytycznie o decyzji sejmu wypowiada się także prof. Witold Orłowski.


Pracodawcy PR podają, że dzień wolny od pracy to w skali kraju ubytek ok. 4 mld zł PKB - prawie 0,4 proc. rocznego dochodu narodowego i poważny uszczerbek dla niejednego przedsiębiorstwa. Podkreślają, że Polska z 12 dniami wolnymi od pracy to lider w Unii Europejskiej, w której średnia ilość świąt wynosi 9,6 dnia.

Organizacja uważa, że Polacy mogą się starać wydłużyć urlop świąteczno-noworoczny do 6 stycznia, co przyniosłoby, jej zdaniem, straty w wysokości aż 1,5 proc. PKB. W miejsce wprowadzenia propozycji PO Pracodawcy RP jako lepsze rozwiązanie sugerują czasowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy.

Prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers mówi: - Polski nie stać na zwiększanie liczby wolnych od pracy dni. Problem głównie leży w tym, że Trzech Króli wypada po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy Polacy nie są przemęczeni i mieli przedtem dużo wolnego czasu. Uważam, że kolejny dzień - akurat w tym układzie, przypadający po świętach - powoduje przedłużenie takiego bardzo martwego okresu w gospodarce. Konsekwencje tego odczujemy w postaci wolniejszego wzrostu dochodów, poziomu życia, niż moglibyśmy mieć - powiedział.

- Polacy muszą sobie zdawać sprawę, że owszem będą mieli więcej czasu wolnego, ale będą mieli mniejszy dochód - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11446

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 508972

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane