PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Wzrost sprzedaży detalicznej poniżej oczekiwań. Przyspiesza sprzedaż w dyskontach

Autor: PAP, onet.pl 26 lipca 2012 13:03

Wzrost sprzedaży detalicznej poniżej oczekiwań. Przyspiesza sprzedaż w dyskontach

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 6,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,2 proc. - podał w czwartek GUS. Zdaniem analityków, kategorią, która zanotowała wyraźne przyspieszenie była sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach, która obejmuje m.in. sprzedaż w dyskontach - informuje serwis onet.pl na podstawie raportu Banku Millennium.


Miesiąc wcześniej, w maju, sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 proc
GUS poinformował, ze sprzedaż detaliczna realnie - po odjęciu inflacji - wzrosła w czerwcu o 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła średnio o 9,0 proc. rdr, a mdm wzrosła o 3,2 proc.
Jak podaje onet.pl, analitycy podkreślają, że realnie sprzedaż detaliczna zwiększyła się o zaledwie 2,6 proc. rdr, po wzroście o 4,3 proc. rdr przed miesiącem, co potwierdza słabość popytu konsumenckiego w związku z trudną sytuacją na rynku pracy. Mimo, iż w danych widać efekt turnieju Euro2012 to jego wpływ okazał się umiarkowany.
W danych GUS widać natomiast obserwowaną od miesięcy kontynuację wzrostu popularności niewyspecjalizowanych sklepów, która obejmują m.in. sprzedaż w dyskontach. Dynamika sprzedaży w tej kategorii przyspieszyła w czerwcu do 15,7 proc. rdr z 13,9 proc. rdr przed miesiącem. Sugeruje to, że ze względu na rosnące ceny żywności i pogarszającą się sytuację na rynku pracy gospodarstwa domowe zmieniają zwyczaje zakupowe i coraz częściej zaopatrują się w sklepach dyskontowanych, kosztem małych sklepów osiedlowych i bazarów, gdzie ceny z reguły są wyższe - czytamy w serwisie onet.pl.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11419

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane