REKLAMA
REKLAMA

Zmiana prawa: Nowe obowiązki dla e-aptek

Autor: pr, dlahandlu.pl 30 kwietnia 2015 12:46

Z dniem 3 maja 2015 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczące sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Czy nowe prawo wyeliminuje z rynku ich podróbki? Jakie nowe obowiązki nakłada ustawodawca na apteki internetowe?

REKLAMA

Celem nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych jest dostosowanie polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej przede wszystkim w kontekście zapobiegania, wprowadzania i dystrybuowania sfałszowanych produktów leczniczych.

Nowe obowiązki informacyjne dla e-aptek

Wchodzące w życie z dniem 3 maja 2015 roku przepisy regulują przede wszystkim nowe obowiązki informacyjne dla e-aptek. Jakie informacje muszą pojawić się na stronie internetowej apteki?

1. Informacje o właściwym Wojewódzkim Inspektoriacie Farmaceutycznym – nazwa organu, adres fizyczny, adres e-mail oraz telefon lub fax. W rozporządzeniu nie zostało precyzyjnie określone gdzie dokładnie na stronie internetowej mają pojawić się dane WIF – może to być zarówno informacja w zakładce Kontakt jak i innej podstronie, do której będzie prowadził link ze stopki.

2. Wyraźny, wspólny logotyp UE, podlinkowany na stronie e-apteki zgłoszonej do WIF, prowadzącej sprzedaż wysyłkową i znajdującej się w wykazie na stronie CSIOZ. Minimalna szerokość logotypu powinna wynosić 90 px.

3. Odesłanie do strony Biuletynu Informacji Publicznej GIF, w którym powinna znaleźć się informacja m.in. o przepisach regulujących sprzedaż wysyłkową w Polsce czy o ryzykach związanych z zakupem produktów leczniczych w internecie.

4. Odesłanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych.

5. Informacja dla kupujących, że nie przysługują im przywileje wynikające z ustawy o prawach konsumenta.

E-apteka prowadząca sprzedaż wysyłkową powinna, najlepiej w regulaminie umieszczonym na stronie internetowej lub w trakcie procesu zakupowego, poinformować kupujących, że w przypadku zakupu leków wydawanych bez recepty, nie przysługuje im prawo do ich zwrotu bez podania wyraźnej przyczyny.

– Zwrotu produktu leczniczego do apteki w nawiązaniu do art. 96 ust 6 ustawy Prawo Farmaceutyczne, można dokonać wyłącznie w sytuacji wady jakościowej produktu, jego niewłaściwego wydania albo sfałszowania produktu leczniczego. Przepis ten ujednolicono zarówno dla zakupów w klasycznej aptece jak i e-aptece – wyjaśnia Rafał Stępniewski z Rzetelnyregulamin.pl. – Należy też pamiętać, że przepis ten nie odnosi się do pozostałych produktów sprzedawanych w e-aptekach, takich jak suplementy diety czy kosmetyki – dodaje Stępniewski.

 

  • PK 2015-05-12 10:33:15

    Wyraźny, wspólny logotyp UE... - to chyba wszystko wyjaśnia, po co to "prawo"

  • Milena 2015-05-04 12:13:17

    Kochani, trochę późno informujecie o tych zmianach w prawie dot. e-aptek. Już na początku roku na tym blogu czytałam artykuł na ten temat regulaminowo.pl/nowe-obowiazki-i-regulamin-apteki-internetowej-od-8-lutego-2015-roku-zmiany-w-prawie-farmaceutycznym/ A tak btw, dlaczego to prawo tak czesto sie zmienia? Czy ktoś, prócz konsumentów, jest w ogóle z niego zadowolony? Chyba nie...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12425

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA