Zmiany w umowach o pracę przesądzone

Autor: wyborcza.biz 23 kwietnia 2015 11:17

Przy praktycznie pustej sali Sejm debatował o ważnych zmianach w kodeksie pracy. Zmiany w systemie umów terminowych są przesądzone - podaje wyborcza.biz.

Co się zmieni w prawie? Maksymalny czas trwania umów czasowych nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy - wraz z trzymiesięcznym okresem próbnym. Co ważne, 33 miesiące to suma zatrudnienia u jednego pracodawcy. Nie będzie miało znaczenia, że w zatrudnieniu były przerwy. Po takim okresie będzie mogła być zawarta jedynie umowa na czas nieokreślony - zakłada projekt. Zmianę przepisów dotyczących umów czasowych wymusiła Komisja Europejska, która po skardze "Solidarności" uznała, że Polska nieprawidłowo wdrożyła zasady stosowania tych umów. W Polsce na takich umowach pracowało ok. 27 proc. zatrudnionych - najwięcej w Europie. W Niemczech na takich zasadach pracuje tylko 9 proc. zatrudnionych.

Rządowy projekt to kompromis między oczekiwaniami związków i pracodawców. Związkowcy chcieli dopuszczalności umów czasowych do 24 miesięcy, a pracodawcy - 48 miesięcy.

 


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12469

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane