Prezes GK Specjał: jesteśmy otwarci na współpracę zarówno w hurcie jak i detalu

Autor: dlahandlu.pl 14 marca 2018 14:44

Prezes GK Specjał: jesteśmy otwarci na współpracę zarówno w hurcie jak i detalu Na zdj. Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał, fot. GK Specjał

GK Specjał nie wyklucza współpracy nawet z bardzo dużymi firmami na rynku dystrybucji FMCG – mówi Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał. Dodaje, że firma jest otwarta na akwizycje w segmencie detalicznym, jednak znalezienie sieci spełniających oczekiwania spółki jest bardzo trudne.

Krzysztof Tokarz, w wywiadzie zamieszczonym w kwartalniku GK Specjał mówi, iż w 2017 roku sprzedaż w grupie w segmencie dystrybucji hurtowej wzrosła o 10 proc., nie udało się natomiast utrzymać dotychczasowej rentowności. Tym samym wynik finansowy ubiegłego roku nie będzie odzwierciedlał wzrostu sprzedaży.

- Konkurencja, wzrost kosztów funkcjonowania firmy, a w efekcie coraz niższe marże powodują, że zysk będzie niższy niż zakładaliśmy w planie na rok miniony. Pamiętać jednak trzeba, że mówimy tu o podstawowej działalności grupy, czyli dystrybucji hurtowej. A mamy przecież jeszcze inne formy aktywności: detal własny i franczyzowy, ochrona mienia i osób, część medyczna, czy usługi finansowe. Rentowność w tych dziedzinach jest na tyle satysfakcjonująca, że wyniki grupy kapitałowej będą wyższe niż w roku poprzednim – mówi Krzysztof Tokarz.

Prezes GK Specjał, zapytany, czy dostrzega możliwość współpracy a nawet fuzji z którymś z dużych podmiotów dystrybucyjnych odpowiedział, że nie obawiałby się nawet bardzo dużych transakcji tym bardziej, iż grupę na nie stać.

- Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w obecnych warunkach rynkowych nie należy sobie pozwalać na błędy. A każda duża transakcja obarczona jest takim ryzykiem. Dlatego nie wykluczam współpracy nawet z bardzo dużymi firmami, musi być ona jednak poprzedzona pogłębioną analizą z obu stron - mówi.

Przeczytaj także:

Dodaje, że GK Specjał jest zainteresowana akwizycjami w segmencie detalicznym, jednak poszukiwanie odpowiednich podmiotów jest trudne.

- Detal wbrew pozorom jest w dość trudnej sytuacji. Coraz więcej sieci, zarówno o charakterze własnościowym, jak i franczyzowym, boryka się z narastającymi kłopotami. I to od dużych do małych. Przykładami mogą tu być Piotr i Paweł czy Mila. Brakuje im pieniędzy na rozwój, zaś w przypadku mniejszych sieci także know how. A bez tego szanse na przetrwanie sieci zdecydowanie się kurczą. Dlatego też dostajemy coraz więcej ofert na zakup właśnie sieci detalicznych. Jednak takie przejęcie musi nieść z sobą jakąś wartość dodaną dla całej grupy. I z tym już jest gorzej. Tym bardziej, iż nasycenie rynku naszymi sklepami jest dość duże i nie powinniśmy, wręcz nie możemy budować konkurencji dla placówek należących do naszych sieci franczyzowych. Dlatego znalezienie sieci spełniających nasze oczekiwania jest bardzo trudne - mówi.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,97

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane