PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

1/3 strat sklepów to kradzieże dokonywane przez pracowników

Autor: Adam Suliga dla Biuletynu PIH 12 maja 2015 11:20

W najnowszym wydaniu The Global Retail Theft Barometr opublikowanym przez firmę Checkpoint, czytamy, że do powstawania strat nieznanych w polskich obiektach handlowych aż w 33,3 proc. przyczyniają się nieuczciwi pracownicy. Zatem co trzecie zdarzenie generujące braki w sieciach retail polega na kradzieży mienia przez osoby, które treścią regulaminów pracy, tak naprawdę są zobowiązane do jego ochrony - wyjaśnia na łamach Biuletynu PIH Adam Suliga, ekspert Polskiej Izby Handlu w dziedzinie bezpieczeństwa.

W ujęciu globalnym problem ten dotyczy 22 proc. stwierdzonych nieprawidłowości, co oznacza, że aż o 50 proc. przekraczamy w tym obszarze średnią światową. Aby przeciwdziałać tak niekorzystnym zjawiskom, pracodawcy sięgają m.in. po systemy podsłuchowe, dzięki którym chcą na bieżąco kontrolować wymianę informacji między pracownikami, aby w porę reagować lub zgromadzić materiał dowodowy dla organów ścigania. Czy jest to zgodne z prawem?

Otóż "podsłuchanie i nagranie rozmowy prowadzonej przez inne osoby, oprócz tego, że może stanowić naruszenie przysługujących im dóbr osobistych (art. 47 Konstytucji chroni życie prywatne, artykuł 49 wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się), stanowić może przestępstwo. Zgodnie bowiem z art. 267§3 KK, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub
posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Poza informacjami podawanymi przez rozmówców podczas takiej rozmowy, już sam głos nagranej osoby może stanowić daną osobową, zatem utrwalenie rozmowy i jej przechowywanie oznaczać może przetwarzanie danych osobowych. Musimy pamiętać, że chroniąc swoje mienie nigdy nie wolno nam łamać prawa. Często działając w dobrej wierze możemy odwrócić sytuację i ze strony poszkodowanej stać się stroną oskarżoną. Jedynym słusznym kierunkiem działania jest powiadamianie o wszystkich podejrzanych sytuacjach służby ochrony lub/i funkcjonariuszy lokalnej policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,19

 • Śr

  3,10

 • Min

  2,48

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane