PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

1 lipca wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu barier dla przedsiębiorców

Autor: pkpp lewiatan, dlahandlu.pl 30 czerwca 2011 09:41

- Najważniejszym rozwiązaniem, które wprowadza ustawa jest zastąpienie wymaganych przez urzędników licznych zaświadczeń oświadczeniami - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

PKPP Lewiatan popiera ponadto zmiany zaproponowane w: ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, ustawie o ochronie danych osobowych, w ustawie o Inspekcji Handlowej, ustawie Prawo o notariacie, ustawie o komornikach sądowych, ustawie Prawo działalności gospodarczej, ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (zmniejszenie opłat rejestracyjnych), oraz ustawie o opłacie skarbowej.

- Lewiatan pragnie również zwrócić uwagę na zmiany do ustawy prawo spółdzielcze, które mają charakter systemowy, a ich celem jest umożliwienie spółdzielniom pracy swobodnego przekształcania się w spółki prawa handlowego. Konieczność zmian wynikała bowiem z tego, iż dotychczas w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przekształcenie spółdzielni w spółkę jest możliwe jedynie w drodze likwidacji spółdzielni. Zdaniem podmiotów działających w tej formie takie rozwiązanie stanowi nadmierne i niepotrzebne utrudnienie dla przedsiębiorców - uważają przedstawiciele organizacji.

PKPP Lewiatan popiera rozwiązania zaproponowane przez autorów regulacji, gdyż są one korzystne dla przedsiębiorców, dla których obecnie przedkładanie wielu dokumentów znacząco wydłuża czas działania.

- Jakkolwiek ustawa stanowi krok w dobrym kierunku, to jednak należy podkreślić, iż wciąż istnieje ogromna liczba barier, utrudniających i dyskryminujących polskich przedsiębiorców na tle zagranicznych. Dowodem na to jest chociażby kolejne wydanie naszej „Czarnej Listy Barier 2011". Dlatego liczymy na kolejne inicjatywy w tym zakresie i mamy nadzieję, że szybko uda się zakończyć pracę nad najnowszym projektem ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zwanym również deregulacją bis - dodaje Katarzyna Urbańska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane