PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

1 września ma wejść w życie rozporzenie ws. sklepików szkolnych (przeczytaj projekt)

Autor: www.dlahandlu.pl 16 maja 2016 10:41

MZ określiło termin wejścia w życie rozporządzenia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty na 1 września 2016 r. Do 31 grudnia 2016 r. mogą być stosowane grupy środków spożywczych określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 sierpnia 2016 r.

Głównym celem proponowanych rozwiązań jest poszerzenie oferty żywieniowej sklepików szkolnych, przy uwzględnieniu konieczności ograniczenia sprzedaży środków spożywczych, zawierających znaczne ilości cukrów, tłuszczy oraz soli. Z drugiej strony zaproponowane przepisy mają na celu promowanie warzyw, owoców, żywności bogatej w wapń, a także nawyku picia wody.

W ofercie sklepiku szkolnego proponuje się sprzedaż pieczywa pszennego, razowego, jak i pełnoziarnistego co ma na celu promowanie urozmaiconej diety. Dla pieczywa półcukierniczego oraz cukierniczego zdefiniowano specjalne kryteria: zawartość cukru - nie więcej niż 15 g w 100 g produktu; tłuszczu - nie więcej niż 15 g w 100 g produktów oraz soli - nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli w 100 g produktu.

Autorzy projektu proponują również, by ważnym elementem posiłków spożywanych przez uczniów w ciągu dnia były kanapki. Ich skład powinien być urozmaicony poprzez stosowanie takich dodatków, jak np.: chude przetwory mięsne, przetwory z ryb, skorupiaków lub mięczaków, jaja, ser.

W sklepikach będą także sprzedawane sałatki i surówki o urozmaiconym składzie, zawierające m.in. chude przetwory mięsne, przetwory z ryb, jaja, ser, produkty zbożowe, orzechy.

Uczniowie będą mogli kupić mleko, a także napoje je zastępujące, takie jak napój: sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy lub migdałowy.

MZ proponuje, by w sklepikach były dostępne produkty mleczne, np. jogurty, kefiry, mleko smakowe, serki homogenizowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    26,60

  • Śr

    18,02

  • Min

    13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane