PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

20-lecie Rabat Detal: Wszystko zaczęło się ... od chałwy

Autor: pr 17 maja 2016 14:32

W 1989 roku w Katowicach na ul. Sokolskiej w swoim sklepie Jan Kania poznaje Andrzeja Muchę, który z hurtowni na „Obrokach” sprzedawał mu duże ilości chałwy. Z tej znajomości w 1992 roku zrodziło się wspólne przedsięwzięcie - sieć sklepów PIGWA. Podczas jednego z wyjazdów do hurtowni chemicznej poznają się z Błażejem Ślęzakiem, właścicielem sklepów APLAUZ . Dzięki tej znajomości zrodziła się myśl, w jaki sposób przeciwstawić się wchodzącej do Katowic niemieckiej sieci Plus Dyskont. Takie były początki powstania Rabat Detal.

W 1996 roku spotkała się grupa Kupców ze Śląska na czele z Janem Kanią, Andrzej Muchą i Błażejem Ślęzakiem i powołali do życia Polską Sieć Handlową Rabat. Inspiracją powołania do życia sieci była świadomość istniejącego zagrożenia ze strony pojawiających się i rosnących w siłę konkurencyjnych sieci zachodnich: super i hipermarketów oraz dyskontów.

- Wiele z nich, pomimo bardzo preferencyjnych warunków prowadzenia działalności handlowej w Polsce, zakończyło działalność ogłaszając upadłość, bądź sprzedając się swojej konkurencji, a RABAT DETAL działa i kończy dzisiaj 20 lat. Celem stworzenia takiej organizacji było nie tylko przetrwanie na coraz trudniejszym rynku, ale również stworzenie możliwości rozwoju polskim placówkom handlowym. W 2001 roku sieć zmienia charakter działania i osobowość prawną spółki. Zatrudniając nowy zarząd spółka przejęła prawo własności do znaku handlowego Rabat od spółki akcyjnej, utrzymując nazwę i dodając do niej słowo „detal", wskazujące na detaliczny charakter sieci - opisuje sieć.

W początkowym okresie sieć rozwijała się na terenie województw górnośląskiego, małopolskiego i opolskiego, zaś w latach kolejnych tj. 2004 – na dolnośląskim, 2006 – na wielkopolskim, kujawsko – pomorskim, lubuskim, 2014 – podkarpackim, łódzkim, lubelskim. Każdego roku utrzymuje się przyrost z 35 placówek w roku 2001, do prawie 1000 dzisiaj.
W 2008 roku Rabat Detal sprzedał większościowy pakiet udziałów firmie Eko Holding, zaś w 2013 Grupa PGD odkupiła udziały w spółce Rabat Detal i stała się jego największym udziałowcem.
Dzisiaj sieć działa w trzech formatach: sklepy monopolowe, convenience i ogólnospożywcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,30

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane