3 mln zł na modernizacje targowisk w woj. podlaskim

Autor: PAP 12 lutego 2013 14:53

Samorządy z Podlaskiego będą mogły starać się o 3 mln zł dofinansowania na modernizację lokalnych targowisk z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W marcu urząd marszałkowski w Białymstoku ogłosi konkurs w tej sprawie.

Dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Filipowicz powiedziała we wtorek PAP, że gminy, które złożą wnioski, mają szanse na dotacje. Dodała, że urząd nie spodziewa się "lawiny wniosków".

Jeśli samorządy nie będą zainteresowane pozyskaniem pieniędzy na remont targowisk, to urząd zwróci się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przesunięcie tych środków na inny cel, czyli inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, na które zabrakło około 20 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Filipowicz zaznaczyła, że to ostatnia szansa, by lokalne samorządy dostały pieniądze na remont targowisk z obecnej perspektywy finansowej UE.

Dotąd dziewięć gmin skorzystało z unijnej pomocy na budowę i modernizację lokalnych targowisk, w ramach dwóch konkursów. Łącznie samorządy te dostały 8 mln zł dotacji, a inwestycje, które tam powstają są warte prawie 22 mln zł.

W ostatnim konkursie, który rozstrzygnięto w styczniu 2013 r., wniosek złożyła tylko gmina Michałowo, która dotację dostała. Za 2 mln zł chce zbudować w miasteczku stałe targowisko. Dostała na ten cel z PROW 1 mln zł. Burmistrz Michałowa Marek Nazarko podkreślał, że poprzez tę inwestycję gmina "chce wpłynąć na rozwój i dynamikę lokalnej przedsiębiorczości i handlu".

Michałowo jest jednym z najmłodszych i najmniejszych miast w regionie. Handel odbywa się tam na placu targowym, który nie ma potrzebnej do tego infrastruktury.

Targowisko w Michałowie ma powstać w okolicy istniejącego amfiteatru miejskiego. W ramach inwestycji powstanie m.in. zadaszenie terenów wystawienniczo-handlowych, wybudowane zostanie zaplecze sanitarne oraz magazyny, a także drogi dojazdowe i parking.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane